کد خبر : ۱۰,۶۶۷
۲۲ شهریور ۱۳۹۹ ۱۵:۵۷
عملیات مقابله با آلودگی میدان نفتی "ابوذر" در خلیج فارس پایان یافت
خارگ نیوز: رئیس اداره ایمنی و حفاظت دریایی بنادر و دریانوردی استان بوشهر با اشاره به انجام عملیات مقابله با آلودگی در اطراف سکوی نفتی "ابوذر" گفت: عملیات مکانیکی مقابله با آلودگی نفتی در خلیج فارس با موفقیت به پایان رسید.
به گزارش خارگ نیوز، حجت خسروی در گفت‌وگو با خبرنگاران، با بیان اینکه "تیم‌های مقابله‌کننده با آلودگی دریایی، شبانه‌روز آماده خدمت‌رسانی هستند" اظهار داشت: از ابتدای سال تاکنون 3 عملیات رفع آلودگی نفتی در خلیج فارس با تلاش تیم مقابله‌کننده اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر انجام شده است.
 
وی، با اشاره به آلودگی نفتی در اطراف جزیره خارگ خاطر نشان کرد: در پی مشاهده تصاویر ماهواره‌ای از مرکز کمک‌های متقابل در موارد اضطراری در دریا مبنی بر وجود لکه آلودگی در غرب سکوی نفتی ابوذر در خلیج فارس برای مهار و پاکسازی آلودگی نفتی برنامه‌ریزی و هماهنگی‌های لازم انجام شد.
 
رئیس اداره ایمنی و حفاظت دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر با بیان اینکه "در مدت 2 ساعت تیم مقابله کننده به همراه تجهیزات به اطراف میدان نفتی ابوذر در خلیج فارس اعزام شد" گفت: این عملیات در 2 فاز مقابله مکانیکی و امحاء به وسیله مواد شیمیایی مورد توجه قرار گرفت که مقابله مکانیکی با آلودگی نفتی با استفاده از بوم‌های فراساحلی و اسکمیر با موفقیت به پایان رسید.
 
خسروی از اجرای فاز دوم عملیات مقابله با آلودگی نفتی در خلیج فارس خبر داد و خاطر نشان کرد: در فاز دوم عملیات امحاء لکه‌های نفتی به وسیله مواد شیمیایی حلال، انجام می‌شود که با توجه به وسعت زیاد آلودگی و سخت بودن این عملیات ممکن است مدت زمان امحاء لکه‌های نفتی قدری طول بکشد.
 
وی، تجهیزات و امکانات اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر برای مقابله با آلودگی نفتی در خلیج فارس را پیشرفته و به‌روز دانست و تصریح کرد: در این گونه عملیات توقع است دیگر سازمان‌ها و ارگان‌های دریایی در کنار تیم مقابله کننده اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر باشند.

رئیس اداره ایمنی و حفاظت دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر آثار و تبعات آلودگی نفتی در خلیج فارس را مورد اشاره قرار داد و گفت: آلودگی‌های نفتی در صورتی‌که مهار و پاکسازی نشود پس از مدتی  با تبدیل به گلوله‌های نفتی به کف دریا رسوب می‌کنند و اکوسیستم غذایی آبزیان را به خطر می‌اندازد.

 

خسروی تشکیل لایه آلودگی در سطح آب دریا را از دیگر آثار آلودگی نفتی دریایی دانست و بیان کرد: این مهم  از انتقال اکسیژن لازم به ذخایر دریایی جلوگیری می‌کند و آسیب‌هایی به آبزیان به ویژه مرجان‌های دریایی وارد می‌کند.

 

 

 
 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید