کد خبر : ۸,۲۱۸
۶ مرداد ۱۳۹۹ ۲۱:۵۳
مشکلات خارگ قدیمی شده‌اند/ از آب و تردد تا سند مالکیت و اشتغال
خارگ نیوز: جزیره خارگ علی‌رغم نقش مهمی که در اقتصاد کشور دارد، با مشکلات و کمبودهای زیادی روبرو است و می‌طلبد که مسئولان تلاش جدی برای رفع این مشکلات داشته باشند.
به گزارش خارگ نیوز، حامد عرب زاده: خارگ را می‌توان شاهراه اصلی صادرات نفت کشور دانست که بخش عمده نفت خام کشور از این نقطه صادر می‌شود و نقش مهمی در اقتصاد کشور دارد.
 
جزیره خارگ با وجود این ظرفیت‌ها، همچنان با مشکلات و کمبودهای بسیار زیادی روبرو است که می‌طلبد تلاش جدی برای رفع این مشکلات و تأمین نیازهای جزیره انجام شود.
 
اعضای شورای اسلامی شهر خارگ و دیگر مسئولان این جزیره در نشستی با نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی خواسته‌ها و مطالبات خود را بیان کردند.
 
مشکل آبفا در جزیره حل شود
 
یوسف وطن دوست عصر دوشنبه در نشست شهردار و اعضای شورای شهر خارگ و نماینده مجلس اظهار داشت: یک راهکار باید در حوزه مشکلات خارگ در نظر گرفته شود، مشکل آب و فاضلاب جزیره همچنان باقی است.
 
وی افزود: تصویب طرح جامع خارگ یکی از خواسته‌های بحق اهالی شریف جزیره خارگ است که بعد از سال‌ها این طرح به سرانجام نرسیده است.
 
نایب رئیس شورای شهر خارگ تصریح کرد: مشکل ایاب و ذهاب اهالی یکی از خواسته‌های دیرین اهالی خارگ است و بعد اژ گذشت چندین دهه این مشکل همچنان پابرجاست، حضور مؤثر و تصمیم ساز، برخی از مسؤلین کشوری در جزیره بیش از پیش احساس می‌شود.
 
وطن دوست گفت: مشکل دیرنه ای هم در مورد اسناد مالکیت وجود دارد، املاک اهالی جزیره فاقد اسناد است.
 
مشکل سند مالکیت در خارگ
 
مهدی بخشی عضو شورای شهر خارگ در ادامه گفت: سند ضلع شمالی جزیره و منازل خارگ به نام اهالی خارگ شود، مردم در توسعه شهر و منازل خود به دلیل نبود سند مالکیت با مشکل مواجه هستیم.
 
وی افزود: درآمد شهرداری خارگ محدود است و در بحث درآمدی با چالش جدی روبرو هستیم.
 
عضو شورای شهر خارگ تصریح کرد: برای برون رفت از مشکل ایاب و ذهاب اهالی خارگ باید یک برنامه عملیاتی و مدون در نظر گرفته شود.
 
 
ریشه قدیمی مشکلات خارگ
 
مهدی باقری عضو دیگر شورا نیز افزود: مسائل مشکلات خارگ اکثراً ریشه قدیمی دارند، باید با یک برنامه ریزی مدون راه حل برون رفت از مشکلات را در نظر بگیریم، اگر هر سال یک مشکل، از مشکلات خارگ حل شود، در یک مدت زمان کوتاه مشکلات جزیره حل خواهد شد.
 
وی افزود: طرح جامع و اسناد مالکیت نیاز به پیگیری مستمر در خارج استان دارد.
 
لزوم تصویب طرح جامع خارگ
 
لطف اله علی پور نیز اظهار داشت: تصویب طرح جامع خارگ خیلی زمان‌بر شده است و به نتیجه‌ای ختم نشده است، و آینده این جزیره به این طرح گره خورده است.
 
وی افزود: وضعیت مالکیت اهالی خارگ مبهم است، مردم خواسته بحقی در حوزه اسناد مالکیت منازل خود دارند.
 
عضو شورای شهر خارگ تصریح کرد: شرایطی فراهم شود که شرکت‌های هواپیمایی خصوصی بتوانند در جزیره خدمات ارائه دهند.
 
علی پور گفت: اشتغال پایدار برای بومیان جزیره ایجاد شود، مشاغل فصلی و پیمانی درمان کوتاه مدت اشتغال جزیره است، ولی باید برای بومیان این جزیره اشتغال پایدار ایجاد شود.
 
حق آلایندگی خارگ بسیار پایین است
 
عبدالحمید صفایی شهردار خارگ نیز گفت: با همکاری و هم افزایی صورت گرفته سه پروژه شاخص در حوزه شهری جزیره تعریف شده است.
 
وی افزود: پروژه شهربازی مسقف جزیره بالای ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و به عنوان اولین شهرداری در استان هستیم این نوع پروژه را اجرا می‌کنیم.
 
شهردار خارگ گفت: انبار آذوقه یکی از دغدغه‌های اصلی مردم جهت تأمین ارزاق اهالی بود که این پروژه توسط شهرداری خارگ تعریف شد و تاکنون ۷۰ درصد پیشرفت داشته است.
 
 
 
صفایی خاطر نشان کرد: پارک آبی دریایی این جزیره با اعتبار ۳۰ میلیارد ریال یکی دیگر از پروژه‌های شاخص این جزیره می‌باشد که در دو فاز اجرا خواهد شد، فاز مطالعاتی این پروژه در حال اجرا می‌باشد.
 
شهردار خارگ گفت: حق آلایندگی جزیره باید با توجه شرایط آلایندگی این جزیره پرداخت شود، در سال گذشته حق آلایندگی این جزیره بسیار پایین است.
 
برای حل مشکلات با کسی تعارفی نداریم
 
عبدالکریم جمیری نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: جزیره خارگ یکی از مراکز مهم کشور است و دارای اهمیت بالای راهبردی برای ایران اسلامی است، خارگ باید به یک نگین زیبا در خلیج فارس تبدیل شود، زیبایی جزیره خارگ، زیبایی برای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.
 
وی افزود: تعاونی صیادی جزیره خارگ نباید به دغدغه برای صیاد خارگی تبدیل شود، وظیفه مسؤلین است که پاسخگوی مردم باشد.
 
نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی افزود: برای حل مشکلات با کسی تعارفی نداریم و خدمت به مردم باید سرلوحه امور مدیران و تصمیم گیران قرار گیرد.
 
جمیری گفت: مشکل طرح جامع و اسناد مالکیت مجدد یک گردش کار جدید به کمک شورا و با جدیت آغاز خواهیم کرد که انشاالله به سرانجام ختم شود.

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید