کد خبر : ۷,۵۲۹
۲۳ تیر ۱۳۹۹ ۱۹:۲۵
شتاب دلار تا کجا ادامه دارد؟
خارگ نیوز: نرخ مهمترین ارز یعنی دلار در ماههای اخیر شتاب روز افزونی را در ایران تجربه می کند و از ارزش پول ملی می کاهد.
به گزارش خارگ نیوز، در این خصوص با دکتر حجت پارسا عضو هیات علمی دانشگاه خلیج فارس و سید حسین معروف عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی بوشهر به گفتگو پرداختیم.
 
در بخش نخست، دکتر پارسا رشد نرخ دلار را ناشی از کاهش فروش نفت ایران و همچنین نیامدن بخشی از منابع ارزی به کشور دانست و تاکید کرد: اگر واقع بینانه به موضوع نگاه کنیم، اکنون در نقطه ای بحرانی قرار گرفته ایم.
 
وی با اشاره به تاثیر نرخ دلار در قدرت خرید مردم ادامه داد: واقعیت این است که اقتصاد دلاریزه شده، یعنی وقتی می روید بقالی سرکوچه و می پرسید چرا فلان جنس گران شده، می گوید دلار گران شده یا وقتی سوار تاکسی می شوید این بحث باز می شود و عملا دلار جای ریال نشسته و مبادلات و محاسبه ها تلویحا با دلار انجام می شود.
 
این عضو هیات علمی دانشگاه معتقد است راهکار برون رفت از این شرایط و ارزشمند شدن پول ملی این است که مسائل خود را با دنیا حل کنیم.
 
بازار دوبی باز شود، نرخ دلار بالاتر از این می رود
 
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی بوشهر نیز با اشاره به اینکه اقتصاد یک علم است که وقتی اهداف سیاسی و ایدلوژیک در آن دستکاری می کند به انحراف می رود، ادامه داد: ما 40 سال با خلق پول کسری بودجه را جبران می کنیم و مجموعه ای از ابرچالش ها را برای خودمان رقم زده ایم که یکی از آنها کاهش ارزش پولی ملی است.
 
سید حسین معروف با بیان اینکه تغییر دولت ها منجر به اصلاح این وضعیت نشده و نیازمند اصلاحاتی در ساختار کشور هستیم، گفت: دولت روحانی با وجود خطاهای راهبردی که در حوزه داخلی داشته، اما با همه توان در مسئله دلار درگیر بوده و تلاش کرده اوضاع را بهبود ببخشد، اما هرآنچه علم اقتصاد گفته در این خصوص اجرا شده و تا امروز جواب نگرفته ایم، از این رو معتقدم باید اصلاح ساختاری در کشور رخ دهد و امیدوارم دلسوزان و عقلای مملکت به موقع این مهم را درک کنند.
 
معروف درباره این پرسش که پیشروی ارز تا کجا ادامه دارد خاطرنشان کرد: طی بهمن تا فروردین امسال گفته می شد عملکرد همتی رییس کل بانک مرکزی باعث کنترل رشد دلار شده، ولی واقعیت این است که کووید 19 مانع فشار بیشتر شد، ضمن اینکه دولت اکنون با اهرم ثبت سفارش، تقاضاهای ارزی تولیدکننده داخلی برای مواد اولیه یا ماشین آلات را کنترل می کند، ولی با بازگشایی خرده بازارهای امارات و افزایش مبادلات برای تامین کالاهای وارداتی، نرخ دلار بالاتر از رقم فعلی خواهد شد و این موضوع تابع عرضه و تقاضا می باشد.
 
انتقاد به عملکرد اتاق بازرگانی بوشهر
 
در بخشی از این گفتگوی اینستاگرامی، از سیدحسین معروف عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی بوشهر درباره مخالفت با درخواستش برای پخش اینترنتی جلسات اتاق بازرگانی سوال شد که وی اظهار داشت: احساس کردم اگر مانند برخی دیگر از اتاق های بازرگانی استانی، مذاکرات ما بصورت لایو مشاهده شود، برای تصمیم گیری بهتر به ما کمک خواهد شد و خطاها کاهش می یابد، اما گفتند در جلسات خاصی این کار انجام می شود که متوجه نشدیم چه جلساتی است.
 
وی درباره ارزیابی اش از عملکرد اتاق بازرگانی بندر بوشهر گفت: انتظار این بود که اتاق بازرگانی با مجموعه دولت گفتگوی انتقادی داشته باشد و اینطور نباشد که آنچه را استانداری بیان می کند تایید کنیم، چرا که گرفتاری اعضای اتاق بازرگانی در حوزه مالیات و تامین اجتماعی زیاد است. البته هنوز فرصت تغییر و اصلاح رویه است و امیدواریم در مسیر مناسب و موردانتظار اعضا حرکت کنیم.
کلیدواژه ها: نرخ دلار 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید