کد خبر : ۴,۷۵۲
۱ بهمن ۱۳۹۵ ۱۴:۲۴
همایش ملی صنعت و خدمات سبز با حضور معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست، نماینده یونیدو درایران (آژانس توسعه صنعتی سازمان ملل متحد) و جمعی از مدیران و فعالان حوزه صنعت نفت برگزار شد که شرکت پایانه نفتی ایران (پایانه نفتی شمال) موفق به دریافت تندیس سیمین و گواهی صنعت سبز شد.
 
 
انتخاب صنایع سبز کشور بر اساس اصول علمی بوده و شاخص های اصلی انتخاب واحدهای صنعتی و خدماتی سبز بر اساس مدیریت مواد زائد، آلودگی ها، شاخص های زیست محیطی انجام شد و گواهینامه مربوطه با مشارکت ارگان بین المللی یونیدو به «حمیدرضا شاه دوست»، رییس پایانه نفتی شمال اهدا شد.
 
 
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در این همایش گفت: حفظ محیط زیست فقط بالا بردن کیفیت محیط زیست و طبیعت نیست بلکه سود اقتصادی نیز خواهد داشت.
 
 
سعید متصدی یادآور شد: از سال 92 که این همایش را با رویکرد جدید برگزار کردیم برای ثبت نام یک سیستم مدون و بر اساس خوداظهاری شکل گرفت، صنایع داوطلبانه فعالیت های سبز خود را ارائه می دهند، هیچ واحدی بدون مستندات انتخاب نمی شود و بعد از ارزیابی معیارهای علمی و منطقی و جدا از هر گونه سلیقه و با تاییدیه سازمان های بین المللی مانند یونیدو ( آژانس توسعه صنعتی ملل متحد) و GIZ آلمان به عنوان صنعت سبز انتخاب می شوند.
 
 
وی افزود: برای این همایش 8 گروه صنعتی از جمله مواد غذایی و دارویی، برق و الکترونیک، کانی غیر فلزی، کشاورزی، نساجی و بازیافت مورد بررسی قرار می گیرند، همچنین 7 گروه خدماتی هم مورد ارزیابی قرار گرفته و برگزیده ها معرفی می شوند.
 
 
وی گفت: بعد از اعلام فراخوان این همایش در تیرماه امسال، 414 واحد صنعتی و خدماتی ثبت نام کردند که از این تعداد 246 واحد صنعتی و 168 واحد خدماتی بودند که در سه بخش لوح زرین، لوح سیمین و قابل تقدیر معرفی و مورد تقدیر قرار گرفتند.
 
 
متصدی با بیان اینکه امروز در این همایش در مجموع 79 واحد صنعتی و خدماتی برگزیده و معرفی می شود افزود: 4 برگزیده در بخش لورح زرین معرفی شد که سه واحد صنعتی و یکی خدماتی است، در بخش لوح سیمین 61 برگزیده معرفی شد که 38 واحد صنعتی و 23 واحد خدماتی است و دربخش قابل تقدیر هم 8 واحد صنعتی و 6 واحد خدماتی مورد تقدیر قرار گرفتند.
 
 
 
 
مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران در حاشیه این مراسم در گفت وگو با خبرنگاران تصریح کرد: تمامی مناطق عملیاتی شرکت پایانه های نفتی ایران در خارگ، عسلویه، شمال و ماهشهر همواره متعهد به رعایت مسائل زیست محیطی و حامی حفظ شاخص های محیط زیست بوده اند.
 
 
سید پیروز موسوی با بیان اینکه پروژه های پژوهشی مهم زیست محیطی در این شرکت انجام شده است، یادآور شد: پروژه طراحی، تولید و استفاده از «پودر میکروبی» توسط اداره پژوهش و توسعه و HSE پایانه های نفتی ایران انجام شد و خوشبختانه بااجرای یک پروژه، 100 تن خاک آلوده به نفت پاکسازی شد؛ این خاک به طور کامل قابل استفاده برای کشاورزی قرار گرفت و به فضای سبز تبدیل شد.
 
 
وی تصریح کرد: دولت تدبیر و امید توجه ویژه‌ای به بحث محیط زیست دارد و در این خصوص اقدامات ارزنده‌ای صورت گرفته است.

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید