کد خبر : ۴,۳۰۷
۱ مرداد ۱۳۹۶ ۱۴:۰۵
عصابه‌دستدرحالی‌که عینکی ته‌استکانی بر چشم و سمعکی در گوش دارد در پیاده‌رو از کنار شما می‌گذرداما روزگاری برای خود دلاور بی‌باکی بوده که یک‌تنه در برابر خصم تادندان‌مسلحمقاومت کرده تا رگ حیات اقتصادی قطع نشود. اگر دلتان می‌خواهد اسطوره‌های جاودانرا که به قول خودشان از فیض شهادت، آزادگی و جانبازی وامانده‌اند ببینید سری به پارک‌هایشهر شهرستان‌های کشور و به ویژه اصفهان، شیراز، تهران و اهواز بزنید تا در این مکان‌هاگروه‌های چندنفری با موهای سفید اما چهره‌ای آسوده و شادمان را ببینید که مشغول درددلو نقل خاطرات برای یکدیگرند.
 
 
 
اینها سوای رزمندگان جان‌برکف جبهه‌ها هستند که درهمان سال‌های دفاع مقدس در گوشه‌ای دیگر از سرزمین پاک ایران و در یک موقعیت سوق‌الجیشیحساس، همه‌چیز خود را در سبد اخلاص گذاشته و در لحظه‌لحظه‌های طول این هشت سال پلکبه هم نزدند تا از هجوم بی‌امان اقوام عاد و ثمود زمان جلوگیری کنند. اما برای تقدیراز این مدافعان شاهرگ اقتصادی کشور که کمتر کسی آگاه است این لشکر مخلص خدا چگونه باچراغ خاموش، در تیررس هواپیماها و موشک‌های دشمن تادندان‌مسلح ماندند و شجاعانه جنگیدندو مردانه از حریم وطن و خطوط انتقال نفت به کشتی‌های لنگرانداخته در ساحل جزیرهخارک دفاع کردند، آنها اجازه ندادند حتی یک روز این بندر استراتژیک نفتی تعطیل شود، یادآوری خاطرات مقاوم این رزمندگان خاموش و بدون سلاح نظامی با دشمن که اگر می‌توانستفعالیت‌های این جزیره را مختل کند برگ برنده را برای میز مذاکره در دست داشت بسیارشنیدنی است، آنها کلماتی مثل خواب، استراحت و تعطیلی را به مدت هشت سال از فرهنگلغات در جزیره خارک حذف کردند و در هرکجا بودند همانجا خانه آنها بود و هم ‌محلکارشان.
 
 
دفاع مقدس تابستان و زمستان ندارد، باران، آفتاب سوزان، شرجی و هوای دم‌کردهنمی‌توانست آنها را عاصی کند یا شکست دهد. آنها ماندند بدون اینکه از ساعت، تاریخ،زمان و سالی که در آن هستند خبر داشته باشند، تنها می‌دیدند که شب می‌شود و دوبارهروز. خارک جزیره ای ست مسکونی که به علت وجود پایانه صادرات نفت کشور اهمیت سیاسی واقتصادی فراوانی دارد. این جزیره در 38 کیلومتری ساحل بندر گناوه در خلیج‌فارس قرارگرفتهو از توابع استان بوشهر به شمار می‌رود.
 
 
جلال آل احمد این جزیره را که در 46کیلومتری غرب بوشهر واقع‌شده «دُرّ ِ یتیم خلیج‌فارس» نامیده است. خارک تنها 20 کیلومترمساحت دارد که در طول 6 و عرض 4 کیلومتر واقع‌شده و آخرین آمار جمعیتی آن ۸۱۹۶ نفراست اما شاید باورکردنی نباشد که شاهرگ اقتصادی کشور همین جزیره کوچک است. مردانیبزرگ در این جزیره خدمت کرده و می‌کنند که بعضی وقت‌ها ماه‌ها از خانواده و دیارخود بی‌خبر می‌مانند اما وقتی قصد رفتن به مرخصی را دارند یا بازنشسته می‌شوند دلشانرا در آن به‌جا می‌گذارند، هم‌اکنون این جزیره کوچک به همت ابرمردان نفت و به ویژهدر چهار سال گذشته آنچنان پیشرفت کرده که اگر کسی به‌تازگی آنجا نرفته باشد باور نمی‌کنداین صخره بیرون آمده از آب همان جزیره خارک چند سال پیش است.
 
 
پرواضح و پیداستمدیران و مسئولان شاغل در این منطقه به رسالت اسلافشان پایبند بوده و توانسته‌اند فداکاری‌هایآنها را ارج نهاده و در پیشرفت و حراست از این امانت ملت ایران موفق باشند، در اینیادداشت قصد معرفی طرح‌های عمرانی و اجرایی متعدد در جزیره خارک را نداریم که خارجاز توان ماست اما هدفمان تنها این است تا به کسانی که سال‌های سخت و دشوار به ویژهسال‌های دفاع مقدس را در این جزیره سپری کرده‌اند مژده دهیم که شاگردان شما درسشانرا فوت آب‌شده‌اند و توانسته‌اند با گسترش فعالیت‌های عمرانی و رفاهی در این منطقهدل‌های شما را شاد کنند و همچنین موقعیت حساس این منطقه را که به‌خوبی مدیریت‌ شدهاست برای مسئولان بالادستی نفت و اقتصاد یادآور می‌شویم تا قدرشناس مدیران و نیروهایشاغل در این منطقه باشند.
 
 
 
اما پیرامون این قسمت از سرزمین ایران باید گفت از مشخصه‌هایآب‌وهوا، تابستان‌های گرم همراه با هوای شرجی و رطوبت محلی بدون بارندگی دارد. گرمیهوا معمولاً از اسفندماه شروع می‌شود به‌گونه‌ای که طول دورهٔ گرما حدود هشت ماهاست. درجه حرارت در فصول سال از ۴ تا ۴۶ درجه سانتی‌گراد متغیر است. میانگینروزانه حرارت در زمستان ۱۷ درجه سانتی‌گراد و در تابستان 32 تا 36 درجه است. دراواخر پاییز، به‌ویژه آذرماه، باران‌های پاییزی شروع و کیفیت هوا را بهبود می‌بخشد.زمستان جزیره کوتاه است. جزیره خارک طاقدیس ملایمی استکه میانگین شیب لایه‌های سطحی آن میان ۱۰ تا ۱۵ درجه‌ و بلندترین نقطه جزیره کوهدیده‌بان نام دارد که ارتفاع آن از سطح دریا ۸۷ متر است.
 
 
 
در سمت شمال جزیره کوهتخت و در جنوب آن کوه گردن اشتر قرار دارد. بلندی‌های جزیره که در غرب آن واقع‌شدهعبارت‌اند از: کوه تخت، کوه لشکری، کوه دیده‌بان و کوه گردن اشتر. نحوه ساخت‌وساز در جزیره خارک را می‌توان به دو گروه عمده ساخت‌وسازسنتی و مهندسی تقسیم کرد. ساخت خانه‌های سنتی بیشتر به دست اهالی بومی و در گوشهشمال شرقی جزیره صورت گرفته است. مطابق قانون اهالی بومی تنها اجازه اسکان و ساخت‌وسازدر ضلع شرقی باند فرودگاه جزیره را دارند و سایر نواحی در اختیار شرکت پایانه‌هاینفتی ایران و وزارت دفاع است.
 
 
 
در این منطقه از جزیره بافت شهری فشرده و کوچه‌هاباریک و پیچ‌درپیچ و تراکم جمعیت بالاست. ساختمان‌ها یک طبقه و دارای حیاطی کوچک هستند که البته در سال‌های اخیر با پیشرفت صنعت ساختمان‌سازی، به تعداد واحدهای چندطبقه افزوده‌شده است. مصالح ساختمانی بیشتر از بیرون جزیره تهیه می‌شوند. با افزایش جمعیت بومی و محدود بودن، روزبه‌روز بر اهمیت و ارزش زمین‌های موجود افزوده می‌شود.
 
 
شهر کوچک خارک دارای میدانی کشیده و طولانی است که مرکز آنفضای سبز و جدول‌بندی زیبایی دارد و دورتادور میدان، ردیفی از مغازه‌های کوچک خواروبارفروشی،بوتیک‌های لباس و سایر مایحتاج اهالی قرار دارد.
 
 
پیاده‌روی این میدان مسقف بوده و دارایستون و طاق نصرت و همچنین مرکز امور تجاری جزیره است. سایر اداره‌ها و دوایر دولتیاز قبیل بانک‌ها «ملی، ملت، صادرات، تجارت، حکمت ایرانیان، انصار و سپه»، آموزش‌وپرورش،سازمان تأمین اجتماعی، کمیته امداد امام خمینی (ره)، بهزیستی و مرکز بهداشتیدرمانی در این جزیره شعبه دارند. ساخت‌وساز در سایر نواحیجزیره توسط شرکت پایانه‌های نفتی صورت گرفته و مبتنی بر اصول مهندسی است.
 
 
خانه‌هایویلایی بزرگ و زیبا در دو طرح کارمندی و کارگری از ساخت‌وسازهای قدیمی که عمدتاًدر زمان حضور انگلیسی‌ها ساخته‌شده هنوز در جزیره دیده می‌شوند. ویلاهای کارمندیدارای محوطه‌ای بزرگ و خانه مستخدم (بوی روم) و گاراژ اختصاصی هستند.
 
 
منزل‌هایکارگری از کنار به یکدیگر متصل بوده و دارای حیاط کوچکی در جلوی ساختمان، حیاطبزرگتری در پشت ساختمان و کوچه باریکی در حدفاصل حیاط‌های پشتی هستند. قابل‌ذکر است که در این جزیره کوچک یکی از مهمترین پایانه‌های صادرات نفتجهان بنا شده است که می‌تواند این مقام را حفظ کند.
 
 
در طول سال‌های دفاع مقدس بیشاز 90 درصد از صادرات نفت ایران از این جزیره انجام می‌گرفت. ازاین‌جهت نیرویهوایی دشمن بعثی در این مدت، 2هزار و 800 حمله را به این جزیره انجام داد. اما بد نیست یادی از گذشته این جزیره داشته باشیم که در سال ۱۹۱۶میلادی برای حمل سنگ از حوالی مقبره علمدار در خارک، راه‌آهنی تا اسکله جزیرهکشیده شد.
 
این خط آهن به دست کاپیتان تامسون، افسر مهندسی سلطنتی بریتانیا ساخته‌شدهکه سنگ‌های کم‌نظیر جزیره را برای ساخت فونداسیون و زیرسازی راه‌آهن بصره به بغدادو مخزن‌های پالایشگاه نفت آبادان ببرند.
 
 
بیشتر از ۹۰ درصد اراضی این جزیره توسط شرکت‌هاازجمله پایانه‌های نفتی، فلات قاره، صنایع پتروشیمی و نفت‌کش ایران مورداستفادهصنعتی و خدماتی قرارگرفته است. ایجاد فضای های سبز و گسترش خیابان‌ها و بلوارهایبسیار جذاب و دیدنی در بخش شرکتی باعث ساماندهی بافت جغرافیایی و ایجاد شورونشاطاجتماعی در ساکنان این منطقه سوق‌الجیشی شده است که ازجمله آنها می‌توان به بلوار دریا،بلوار خلیج‌فارس، بلوار نظارت «بلوار مهندس خواجه احمدی»، بلوار نفت، بلوار شهدا وبلوار دولت اشاره کرد. منبع تأمین انرژی این جزیره از نیروگاه گازیمحلی تأمین می‌شود. پیرامون سابقه تاریخی این جزیره می‌توان به سنگ‌نوشته‌ای ازدوران باستان در خارک به زبان پارسی باستان و خط میخی اشاره کرد که از این کتیبهبه‌عنوان سندی دیگر دربارهٔ نام خلیج‌فارس یاد می‌شود امادر تاریخ 11 خرداد 1387 افرادیمخفیانه و به‌طور تعمدی این سنگ‌نوشته را تخریب کردند و هم‌اکنون حدود ۷۰ درصد آن تخریب‌شدهاست.
 
 
اماکن تاریخی جزیره خارک پیش از استقرارصنعت نفت از شرق به سمت غرب عبارت بودند از: آثار قلعه هلندی‌ها،گورستان اسلامی، آبادی خارک، خط راه‌آهن، گورستان مسیحی، قبر ابوبکر، قبر علمدار،باغ هلندی‌ها، گورستان پیش‌ از اسلام، دخمه‌ها، بقعه میر محمد، قبر دیده‌بان، کرّه‌انگیزها،دوخواهران که متأسفانه اکنون تخریب شده است.
 
 
در اینجا شایسته است یادی از چهره‌هایدرخشان صنعت نفت که در این جزیره و به ویژه طول سال‌های دفاع مقدس جانفشانی کرده‌اندداشته باشیم و از وزیر پرتلاش نفت و مدیران فعلی این مجموعه نیز به خاطر ایثار و ازخودگذشتگی‌هایشاندر سال‌های اخیر سپاسگذار و قدردان باشیم و به نام پیشکسوتان و منزلت نام‌آوران آنارج بگذاریم.
 
آقایان علیرضا ضیغمی، داوود پورضیایی، حجت حیدری، حسن قاسمی، منصور خیاطین،قدرت الله جعفری، عبدالعزیز سعید زاده، پرویز قاسمی، غلام عباس حافظی، داریوشبختیارنیا، محمد دشتی زاده، امیر ایران زاده، کاوه ایرجی، نجف علی ایزدی، جماتمژده، خسرو طراوتی، علی شیربویری، اصغر نوروزی، محمود گودرزی، فتح‌الله زارعی،عزیز صفایی، محمدرضا علی محمدی، محمدعلی اسلامبولی پور، عبدالله حیاته، سید اسحاقموسوی، محمد زمان مرتضایی، سید مصطفی بشاتیان، خلف صالحی، رضا بمانی، امراللهموحد، حسین مرادی، حمید خادم محمدی، منوچهر گودرزی، شاپور دشمن زیاری، محمودمعبدی، شهرهال دیلمان، محمدعلی طاهری، محمدعلی دهقان، اصغر صالحی، جلیل علینقیزاده، سیروس دبیبی، حسن علی زاده، منوچهر فریور، فتح‌الله حسن‌پور، فیروز صادق‌آبادی،نصرالله فرنیسی، مراد صالحی تبار، مهدی الهی نیا، محمدحسین اعتقاد، ایرج رحمتی،رضا منصوری، نصرت‌الله یوسفی، محمود رضا محمدی، نورالدین وند، فریدون عباسیان،جوهر سلمان پور، حسن بختیار کیا، داراب احمدی، محمد خاش، رضا ایران زاده، علیرضاجعفری، منوچهر ستاری، سید عبدالمجید محمدی، مسعود حکمی، ابراهیم‌ احمدزاده، مهرابلرکی، مهرداد منجزی، شیما بزرگ نیا، ایران ناصری، کبری اکبری، خسرو کمالی نژاد،حوا قاسمی، زینب ماندگار، خانم کاظمی، امیر گرگی و استادمنوچهر مرتضایی.
 
 
یادشان بخیر و نامشان گرامی

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید