کد خبر : ۳۷,۸۷۶
۱۵ آذر ۱۴۰۰ ۲۰:۳۴
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: خدمات فرهنگی در مشهد باید تقویت کننده مفهوم زیارت باشد، چرا که آنچه در حوزه زیارت ماندگار می‌شود اثرات تربیتی است.
محمد حسین‌زاده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: خدمات فرهنگی - اجتماعی در مشهد باید تقویت کننده مفهوم زیارت باشد، چرا که آنچه در حوزه زیارت ماندگار می‌شود اثرات و برکات معنوی و تربیتی آن بر زائر است.
 
او در حاشیه نشست کمیته فرهنگی خراسان رضوی که با حضور سرپرست معاونت امور زائران استانداری خراسان رضوی برگزار شد، گفت: اگر این فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی منطبق بر مفهوم حقیقی زیارت به خوبی طراحی شود نه تنها بر زائران بلکه بر مجاوران نیز اثر مثبت گذاشته و رفتار آنان را تغییر می‌دهد.
 
او گفت: آنچه ما می‌توانیم در حوزه فرهنگی و اجتماعی فراهم کنیم، این است که همه ذهن زائر را بر حوزه زیارت متمرکز کنیم، به همین منظور فضا‌های اجتماعی و فرهنگی باید طوری طراحی شود که ذهن زائری که به سمت مشهد حرکت می‌کند به بُعد معنوی زیارت سوق یابد، اگر این فضا‌ها ذهن زائر را از زیارت دور کند باید مدیریت کنیم که اصلاح و بازطراحی شود.
 
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: اگر زیارت بتواند اثرات عمیق فرهنگی، معنوی و تربیتی بگذارد ما کارمان را درست انجام داده ایم، احصاء و هدف گذاری ظرفیت‌های دستگاه‌ها و ارگان‌ها در کنار فعال سازی ظرفیت‌های مردمی برای اینکه همه را حول محور زیارت و حرم مطهر جمع کنیم وظیفه ما است.
 
او گفت: در مشهد آهن‌ربا و مغناطیسی به نام حرم مطهر امام رضا (ع) داریم و همه زائران و مجاوران باید حول این مغناطیس اصلی قرار بگیرند، اگر جهت یکی از آنان فرق کند، این شرایط به کلی تغییر می‌کند، همان طور که برخی مکان‌ها و فضا‌های تبلیغاتی با معنای زیارت هم‌خوانی ندارد، زائری که برای خرید وارد بازار می‌شود، حس جدا افتادن از زیارت به او دست می‌دهد، چون این فضا‌ها پیوست فرهنگی که با زیارت عجین شود ندارد و برخی از فضا‌ها و مکانها، حتی معنای متضادی با آن دارد.
 
حسین زاده گفت: خدمات فرهنگی و اجتماعی که در حوزه زیارت فراهم می‌کنیم باید درست، پیوسته، متصل و تقویت کننده مفهوم زیارت باشد، همه فعالیت‌های فرهنگی هنری، سرود، تئاتر، تبلیغات شهری، کتاب همه باید در مسیر تقویت مفهوم زیارت باشد هم گفتمان ایجاد شود، هم رهنمون دهد و هم زیارت انجام شود.
 
حجت الاسلام حجت گنابادی نژاد سرپرست معاونت هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: زیارت گوهر و سرمایه‌ای است که هم در نگاه ارزش‌های ملی، هم در عرصه‌های معرفتی، هم در ارزش‌های انقلابی و هم در فرهنگ بومی می‌تواند دستاورد‌های خوبی داشته باشد.
 
او گفت: ۲ سال سفر‌های نوروزی تقریبا تعطیل بود، اما با توجه به بهبود شرایط و بازگشایی‌ها باید برای نوروز ۱۴۰۱ از هم اکنون با توجه به الزامات شیوع بیماری برنامه ریزی شود.
 
او گفت: اگر رویکرد‌های فرهنگی خدمت به زائران فعال نباشد و در حوزه‌های مختلف طرح و برنامه نداشته باشیم با استان‌های دیگر فرقی نخواهیم داشت، باید کمیته فرهنگی فعال بوده و با استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی همه دستگاهها، در همه حوزه‌های فرهنگی اجتماعی، امر به معروف، عفاف و حجاب، تبلیغات شهری و سایر موضوعات طرح‌های ابتکاری و تاثیرگذار داشته باشد.

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید