کد خبر : ۳۶,۰۹۴
۶ آبان ۱۴۰۰ ۱۸:۵۹
بانک توسعه تعاون ۱۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرد
خارگ نیوز: عضو هیات مدیره بانک توسعه تعاون کشور گفت: این بانک در نیمه نخست امسال ۱۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات به طرح‌های تولیدی و کارآفرینی پرداخت کرده است.
به گزارش خارگ نیوز، محمد جعفر ایرانی شامگاه پنج‌شنبه در گفت و گو با ایرنا در بوشهر افزود: براساس برنامه ریزی انجام شده قرار است تا پایان سال این تسهیلات به ۲۵هزار میلیارد تومان افزایش یابد.
 
وی اضافه کرد: سال گذشته ۲۱ هزار میلیارد تومان تسهیلات در کشور پرداخت شده است که این تسهیلات شامل ۹۴ تا ۹۵ درصد کل منابع بانک را شامل می‌شود.
 
ایرانی ادامه داد: در فاز چهارم طرح اشتغال پایدار روستایی و عشایری در کشور مبلغ ۲هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان تاکنون پردخت شده و میزان تعهد بانک توسعه تعاون نیز چهار هزار میلیارد تومان است.
 
وی اظهار کرد: پرداخت تسهیلات اشتغال‌زا از مهمترین تکالیف بانک توسعه تعاون است و در این راستا این بانک به صورت میانگین سالانه ۳۰ تا ۳۵هزار اشتغال مستقیم ایجاد و زمینه اشتغال ۱۰۰ هزار نفر به صورت مستقیم را فراهم می کند.
 
عضو هیات مدیره بانک توسعه تعاون بیان کرد: مطالبات معوق بانک توسعه تعاون سرجمع ۶.۵ تا هفت درصد است که این رقم در نظام بانکی بسیار بیش از این است که بیانگر این است که پول در حال چرخش و جایی بلوکه نشده است.
 
ایرانی با بیان اینکه بانک توسعه تعاون تنها بانک تامین کننده منابع مالی بخش اقتصادی تعاون است، گفت: باید حداقل ۲۵ درصد اقتصاد کشور به بخش تعاون و اقتصاد تعاونی تعلق بگیرد که به دلایلی تاکنون این سهم کمتر از ۲۵ درصد است.
 
وی بیان کرد: در زمان حاضر چهار هزار و ۵۰۰ نفر در قالب ۵۰۰ شعبه بانک تعاون  فعال است و به بخشی خدمت می کنیم که به صورت فرابخشی در اقتصاد کشور فعال هستند.
 
ایرانی اضافه کرد: تعاونی‌ها تنها در یک قالب اقتصادی کار نمی‌کنند بلکه درهمه حوزه‌ها از جله صنعت، معدن، کشاورزی، خدمات و بازرگانی فعالیت و کسب و کار دارند.
 
وی اظهار کرد: بانک توسعه تعاون در پی ارائه خدمات مناسب سریع و ارزان قیمت به جامعه هدف هستند.
 
ایرانی ادامه داد: دولت سیزدهم نگاه جامع‌تری به مسائل خدمات رسانی سریع‌تر و سهل‌تربه قشرهای مختلف به خصوص قشرها و دهک‌های پائین دارد و بانک توسعه تعاون نیز بعنوان اولین بانکی است که در این مسیر ورود کرده و خدمات مناسبی به جامعه هدف پرداخت می‌کند.
 
وی با بیان اینکه بانک توسعه تعاون بانکی پویا، فعال و پیشرو در حوزه فناوری اطلاعات است گفت: این بانک سریع ترین، سالم ترین و نظام‌مندترین فضای فناوری اطلاعات بانکی را دارد و با وجود فشارها، هکرها و هجمه‌هایی که به تازگی به حوزه‌های آی تی می‌شود اما این بانک هیچ آسیبی ندیده است.
 
ایرانی اضافه کرد: بانک توسعه تعاون مکلف است ۳۰ درصد منابع خود را به خارج از بخش و ۷۰ درصد را به بخش تعاون اختصاص دهد به این معنی که قریب به اتفاق سرمایه، تسهیلات و خدمات بانک متعلق به بخش تعاون است.
 
عضو هیات مدیره بانک توسعه تعاون یادآور شد: بعد از مطالبات معوق بانکی که بانک‌ها را دچار خسران کرده کمبود نقدینگی از جمله دیگر معضلات بانک‌ها به شمار می‌رود که سطح آن بسیار کاهش یافته است.
 
وی ادامه داد: اگر بتوانیم در نظام بانکداری سرعت  تراکنش و رفت و آمد پول را افزایش دهیم می‌توانیم مشکلات اقتصادی در حوزه تامین منابع را برطرف کنیم .
 
ایرانی با بیان اینکه در صنعت بانکداری دچار برخی قواعد شده ایم که بایستی برطرف شود اظهار کرد: تعاون از اصول اساسی و بنیاد فکری اقتصاد اسلامی است اما برخی فرهنگ‌ها و خرده فرهنگ‌هایی مانع پیشرفت آن شده است.
 
وی با اشاره به اینکه تعاونی به معنی ارائه بدترین جنس‌ها نیست گفت: ممکن است جنس‌های ارائه شده در تعاونی‌ها ارزان قیمت باشند اما الزاما تعاونی مکانی برای ارائه کالاهای بی کیفیت نیست به عبارتی بخش تعاون در شرایط تحریمی کشور میتواند کارساز باشد و کشور را از این فضای بن بست خارج و چرخه جدیدی که منجر به برطرف کردن تحریم و کاهش تورم شود ایجاد کند.
 
به گفته ایرانی در کنار بازار بورس و فرابورس ایجاد بازار بورس تعاون ضروری به این معنی که یک بازار مشترک تعاون داشته باشیم که خدمات و عرضه و تقاضای بخش تعاون در آن صورت بگیرد در این صورت اتفاقات مثبتی از جمله موجب ارتباط تعاونی‌ها، کاهش هزینهها و گسترش عرضه و تقاضا می‌شود در این صورت دولت بانک توسعه تعاون بعنوان تامین کننده منابع مالی این بازار را برای پرداخت به صورت متمرکز تسهیلات در کنار خود دارد.
 
وی ادامه داد: در استان بوشهر با ۱۲ واحد صفی در استان داریم سال گذشته ۲۷۰ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده در بخشهای مختلف ۸۶ میلیون تومان تسهیلات تکلیفی پرداخت شده است.
 
عضو هیات مدیره بانک توسعه تعاون از مشارکت با سرمایه‌گذاران در طرح‌های صنایع دریایی، تولید مواد غذایی از جمله گوشت مرغ اشاره کرد و افزود: در استان بوشهر برای سرعت بخشی در طرح آب‌شیرین‌کن سیراف جم ۷۰ میلیارد تمان تسهیلات به‌زودی به سرمایه‌گذار این پروژه پرداخت می‌شود.
 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید