کد خبر : ۳۵,۱۶۸
۱۳ مهر ۱۴۰۰ ۱۱:۲۲
معاون پیش‌بینی اداره‌کل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: توفان شاهین پس از طی مسافت طولانی به سواحل عمان برخورد کرد و به طور کامل از بین رفت.
 دوست محمد کلیم   معاون پیش‌بینی اداره‌کل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: چهارشنبه گذشته کم فشار فعال در شمال غرب هند با ورود به دریای عرب به یک کم فشار حاره‌ای تبدیل شد و با دریافت انرژی لازم از دریا، به یک چرخند حاره‌ای تبدیل شد.
 
وی افزود: این چرخند سپس با دریافت انرژی از آب دریا به یک توفان گرمسیری شدید تبدیل شد و به سمت سواحل ایران و دریای عمان حرکت کرد.
 
معاون توسعه و پیش‌بینی هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: توفان پس از نزدیک شدن به سواحل استان و عبور از مقابل آن، به سمت آب‌های مرکزی دریای عمان متمایل شد و حرکتی جنوب غربی به خود گرفت.
 
وی ادامه داد: برآورد‌های ما نشان می‌دهد که توفان حاره‌ای شاهین در فاز ثانویه خود حدود یک‌هزار و ۲۰۰ کیلومتر و در فاز اولیه از خلیج بنگال تا غرب هند با نام «گلاب» بیش از یک‌هزار و ۵۰۰ کیلومتر طی کرده است.
 
کلیم خاطرنشان کرد: توفان شاهین پس از برخورد به ساحل کشور عمان در فاصله حدود ۱۶۰ کیلومتری از غرب مسقط به کم فشار تبدیل شد و در نهایت از بین رفت.
 
وی گفت: این توفان سبب وقوع بارش‌های شدید، باد شدید و گردوخاک، سیلاب و آبگرفتگی معابر، طغیان رودخانه‌های محلی، صاعقه و افزایش شدید ارتفاع موج در مناطق ساحلی سیستان و بلوچستان شد.
 
معاون توسعه و پیش بینی هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: بر اساس اعلام مسئولان  محلی توفان حدود ۷۰۰ میلیارد ریال به شبکه برق منطقه خسارت وارد کرده و خسارت سایر بخش‌ها همچنان درحال برآورد است.

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید