کد خبر : ۳۳,۵۲۸
۶ شهریور ۱۴۰۰ ۲۱:۲۶
کارگروه مقابله باآلودگی‌های نفتی خلیج فارس در بوشهر تشکیل شود
خارگ نیوز: مدیرکل حفاظت محیط زیست بوشهر گفت: با توجه به آلودگی‌های متعدد و گسترده در سواحل این استان، ضروری است کارگروه استانی مقابله با آلودگی‌های نفتی و مواد خطرناک هرچه زودتر ایجاد شود.
به گزارش خارگ نیوز، فرهاد قلی‌نژاد مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: با توجه به تصویب و ابلاغ طرح ملی آمادگی و مقابله با آلودگی‌های نفتی و مواد خطرناک و سمی در دریا و رودخانه‌های قابل کشتیرانی انتظار است کمیته آن در این استان به زودی تشکیل شود.
 
او افزود: با توجه به آلودگی‌های نفتی متعدد و گسترده در خلیج فارس، تصویب طرح یاد شده می‌تواند نویدبخش سرعت‌بخشی در مقابله و مهار آلودگی‌ها در سطح دریا و پیشگیری از آلودگی‌ها با همکاری همه دستگاه‌های اجرایی و مسئول باشد.
 
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر ادامه داد: در سال‌های اخیر، آلودگی‌های نفتی متعددی در خلیج فارس رخ داده است که ورود آلاینده‌های نفتی به اکوسیستم دریایی موجب خسارات فراوانی به تنوع زیستی موجود شده است.
 
قلی‌نژاد عنوان کرد: تصویب طرح ملی آمادگی، مقابله و همکاری در برابر آلودگی‌های نفتی و مواد خطرناک و سمی در دریا و رودخانه‌های قابل کشتیرانی، برای هماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی در هنگام وقوع حوادث و آلودگی‌های محیط زیست بسیار ارزشمند و موثر است.
 
او گفت: خلیج فارس و دریا یک اکوسیستم پویا و زنده است که تنوع زیستی ارزشمندی دارد و ورود آلاینده‌های محیط زیست موجب خسارت فراوان به موجودات زنده دریایی و آلودگی اکوسیستم دریایی و در نهایت خسارت و آسیب به تنوع زیستی دریا می‌شود.
 
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر افزود: با این شرایط دستگاه‌های اجرایی مسئول باید براساس طرح ملی آمادگی، مقابله و همکاری در برابر آلودگی‌های نفتی و مواد خطرناک و سمی در دریا و رودخانه‌های قابل کشتیرانی اقدام‌های فوری خود را هنگام وقوع آلودگی انجام دهند و برای پیشگیری نیز اقدام‌های موردنیاز با اولویت انجام پذیرد.
 
قلی‌نژاد ادامه داد: به دلیل وقوع آلودگی‌های متعدد و گسترده در سال‌های اخیر حوزه دریایی و تردد کشتی‌ها با مواد خطرناک و شیمیایی در سواحل استان بوشهر، ضرورت دارد کارگروه استانی مقابله و همکاری در برابر آلودگی‌های نفتی و مواد خطرناک هرچه زودتر تشکیل شود.
 
او عنوان کرد: اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر در سال‌های اخیر خسارات آلودگی دریایی ناشی از نشت خطوط انتقال نفت و یا تخلیه مواد شیمیایی شده به تنوع زیستی و زیستگاه دریایی را برآورد کرده و از عاملان این آلودگی‌ها، جبران خسارت وارد آمده را براساس میزان آلودگی زیستگاه، مطالبه کرده و پیگیری‌های حقوقی نیز انجام داده است.

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید