کد خبر : ۲۹۶
۲۱ مرداد ۱۳۹۸ ۱۵:۱۲
میراث فرهنگی خارگ نیازمند توجه جدی متولیان می باشد
خارگ نیوز : نماینده افتخاری میراث فرهنگی و گردشگری خارگ خواستار توجه جدی مسئولین استانی و کشوری به آثار باستانی و مذهبی این جزیره شد.
به گزارش خارگ نیوز، علی جوکار اظهار داشت: جزیره خارگ پنج اثر ثبت ملی در زمره آثار باستانی دارد ولی با توجه به شرایط خاص آن و استقرار نفت و وجه نظامی آن و نبود متولی میراث فرهنگی در جزیره عملاً همه این پنج اثر و آثار ثبت نشده دیگر در معرض تخریب هستند .

وی افزود : جهت انجام تعمیرات بقعه میرمحمد که مربوط به قرن ۸ هجری شمسی می باشد مصوبات زیادی بوده که تا کنون عملی نشده اند ، این در حالی است که با بودجه ای اندک این بنای تاریخی مذهبی مرمت شود ، اما درصورت تخریب آن تعمیر و بازسازی بنا میلیارد ها تومان هزینه در پی خواهد داشت و ضمناً همه مسئولین استانی و حتی کشوری از اهمیت و جایگاه این مکان مذهبی در بین مردم این جزیره آگاه هستند.

جوکار اضافه کرد : نحوی نگهداری از سنگ نوشته هخامنشی که به عنوان یک سند اصلی حاکمیت ایران بر خلیج فارس می باشد اصلاً مناسب نبوده و این بنای تاریخی در وضعیت مطلوبی قرار ندارد .

وی در خصوص کلیسای نسطوریان نیز افزود : کارخانه ان جی ال خارگ که در حال راه اندازی می باشد در صورت رعایت نکردن اصول محیط زیستی می تواند باعث آسیب رساندن به بازدید کنندگان از این کلیسا گردد .

جوکار با برشمردن وضعیت نامطلوب قنات های جزیره خارگ افزود : این قنات ها هریک دارای قدمت تاریخی بوده و از جاذبه های گردشگری خارگ در روزگاری نچندان قدیمی محسوب می گردیدند که در حال حاضر یا خشک شده و یا در حال از بین رفتن می باشند.

نماینده افتخاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در پایان افزود : با توجه به شرایط حساس بناهای تاریخی و مذهبی جزیره خارگ ، توجه جدی و فوری در خصوص نگهداری و بازسازی از آنها امری بسیار مهم می باشد و در همین راستا متولیان استانی و کشوری می بایست هرچه سریعتر در این خصوص اقدام نمایند

روزنامه فدک

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید