کد خبر : ۲۹
۶ دی ۱۳۹۱ ۱۲:۴۷
روند افزایشی حضور پرندگان در تالاب های استان بوشهر، از جمله خارگ و خارگو
خارگ نیوز : آمار سال‌های اخیر نشان می‌دهد کوچ پرندگان آبزی و کنار آبزی به بوشهر افزایش داشته ضمن اینکه این استان پنج منطقه زیست‌گاه پرندگان دارد.
به گزارش خارگ نیوز، با شروع فصل بارندگی مهاجرت پرندگان آبزی و کنار آبزی به مناطق تالابی استان بوشهر آغاز شده است.

همه ساله و از اواخر فصل پاییز تعداد زیادی از پرندگان آبزی و کنار آبزی مهاجرت خود را از عرض‌های شمالی‌تر به مناطق جنوبی و غرب آسیا از جمله ایران آغاز می‌کنند.

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: سازمان بین المللی پرندگان (IBA) تعداد 391 منطقه مهم پرندگان را در خاورمیانه شناسایی کرده است که 105 منطقه از این مناطق در ایران و پنج منطقه در استان بوشهر قرار دارد.

وی افزود: پارک ملی دریایی نای بند، پارک ملی دیر، نخلیو، منطقه حفاظت شده مند، منطقه حفاظت شده حله، اثر طبیعی ملی خارگو و پناهگاه حیات وحش خارگ و سواحل استان مناطق حفاظت شده استان بوشهر است که پرندگان در آن‌ها زیست می‌کنند.

وی تصریح کرد: با عنایت به آمار سرشماری چند سال اخیر این پرندگان، تعداد پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی به استان بوشهر در سال 88 تا 89 به‌ترتیب حدود 22 هزار قطعه، 26 هزار قطعه و 35 هزار قطعه بوده است که نتایج ارائه شده نشانگر روند افزایشی حضور پرندگان بوده است.

درویشی تاکید کرد: امسال با توجه به بارندگی‌های مناسب در فصل پاییز و آبدار شدن نسبی بیشتر مناطق تالابی استان انتظار می‌رود در زمان اوج مهاجرت پرندگان به استان، اواخر دی تا اوائل بهمن، استان میزبان بیشتر این پرندگان باشد.

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید