کد خبر : ۲۳,۴۹۲
۲۶ بهمن ۱۳۹۹ ۲۱:۳۰
ورودی‌های بوشهر آخر هفته بسته می‌شوند/ ویروس جهش یافته در بوشهر دیده نشده است
خارگ نیوز: بسته شدن دروازه‌های بوشهر به روی مسافران در تعطیلات آخر هر هفته، یکی از راهکارهایی است که به گفته استاندار بوشهر برای جلوگیری از انتقال ویروس کرونا اجرا می‌شود.
به گزارش خارگ نیوز، عبدالکریم گراوند استاندار بوشهر در نشست ستاد استانی مقابله با کرونا بیان کرد: براساس تصمیم ستاد مقابله با کرونا برای پیشگیری از ورود مسافران، ورودی‌های استان از بعدازظهر چهارشنبه‌ تا جمعه هر هفته بسته می‌شوند.

او از فرمانداران خواست با همکاری و پشتیبانی نیرو‌های دهیاری نیروی انتظامی را در این زمینه همراهی کنند.

استاندار بوشهر، با اشاره به تغییر رنگ کرونایی استان مجاور بوشهر و هشدار‌های وزارت بهداشت در زمینه شیوع ویروس جدید کرونا در کشور عنوان کرد: همه باید خود را برای مقابله با سرکش‌ترین ویروس جهش یافته با قابلیت سرایت و مرگ و میر بالا نسبت به ویروس قبلی آماده کنیم، زیرا کوتاهی در رعایت اصول بهداشتی باعث بروز خیز سنگین بیماری می‌شود.

گراوند ادامه داد: تاکنون با همدلی مردم با مسئولان، ویروس کرونا در کشور نسبت به بسیاری از کشور‌های اروپایی به خوبی کنترل شده‌ و میزان مرگ و میر ناشی از آن در کشور کمتر بوده‌ است.

با محدودیت جدید برای بازاریان مخالفیم

او افزود: با توجه به ضربه‌ای که به بازاریان و اصناف در جریان اعمال محدودیت‌های ناشی از پیشگیری شیوع ویروس کرونا وارد شده‌است با هرگونه ایجاد محدودیت جدید برای بازار و اصناف به ویژه در شرایطی که به آخر سال نزدیک می‌شویم، مخالفیم.

 

استاندار بوشهر بیان کرد: اگر بتوانیم با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی اسفند را به همین شکل پشت سر بگذاریم پیش بینی می‌شود نوروز سال آینده را بتوانیم با آرامش بیشتری طی کنیم و گرفتار خیز چهارم بیماری کووید ۱۹ نشویم.

کاهش ۳ درصدی رعایت اصول بهداشتی

گراوند با اشاره به اینکه کاهش ۳ درصدی رعایت اصول بهداشتی پیام خوبی برای استان بوشهر ندارد، ادامه داد: در این شرایط هیچ ابزار و واکسنی بهتر و موثرتر از استفاده از ماسک و ضوابط بهداشتی نیست.

او بر ضرورت جلوگیری از نصب چادر در کنار ساحل و بوستان‌ها، تست پی سی آر ملوانان با توجه به آلودگی کشور‌های همسایه به ویروس جدید، و نظارت بر پایانه‌های مسافری هوایی و زمینی تاکید کرد.

پرداخت بیش از ۶۶ میلیارد تومان تسهیلات کرونایی

استاندار بوشهر درباره پرداخت تسهیلات کرونایی در این استان هم گفت: میزان تسهیلات کرونایی در استان بوشهر ۷۶ میلیارد تومان بود که تاکنون ۶۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان پرداخت شده و بقیه به میزان ۹میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان هنوز باقی مانده است که برای پرداخت آن‌ها اقدام می‌شود.

گراوند عنوان کرد: از اثربخشی کلام روحانیان و بزرگان در زمینه برگزار نکردن آیین‌ها در این شرایط استفاده شود، زیرا در اوج بیماری قرار بگیریم اگر همه امکانات بهداشتی و درمانی نیز بسیج شوند باز هم پاسخگوی نیاز استان نخواهند بود.

او با اشاره به اینکه براساس تصمیم ستاد ملی کرونا امسال ایام اعتکاف در مسجد‌ها برگزار نمی‌شود، افزود: وقتی رهبر معظم انقلاب برای رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی همه مراسم مذهبی را به شیوه خاصی برگزار کردند ما نیز باید از این شیوه پیروی کنیم.

هشدار‌ها در مورد ویروس جهش یافته بسیار جدی است

دبیرستاد مقابله با کرونا در استان بوشهر نیز گفت: هرچند در چند هفته آمار ابتلای به کرونا در استان بوشهر به زیر ۱۰۰ نفر رسیده بود، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد با افزایش بستری روبه رو بوده‌ایم.

دکتر سعید کشمیری افزود:هشدار‌ها در مورد ویروس جهش یافته بسیار جدی است و اگر این ویروس منتشر شود با توجه به ویژگی‌های خاصی که دارد جمعیت بیشتری به ویژه جوانان را درگیر خواهد کرد.

دبیرستاد مقابله با کرونا در استان بوشهر بیان کرد: تاکنون هیچ موردی از ویروس جهش یافته در این استان دیده نشده‌است، اما با توجه به اینکه در برخی استان‌های کشور دیده شده باید پیشگیری‌های لازم در این زمینه انجام شود.

۷۱ درصد جانباختگان کرونا سالمندان بوده‌اند

کشمیری با اشاره به جان باختن ۸۵۶ نفر مورد مثبت قطعی و ۱۲ نفر مورد مشکوک به ابتلا به کرونا در استان، افزود: ۷۱ درصد از جانباختگان ناشی از کرونا مربوط به گروه سنی سالمندان بوده است.

او ادامه داد: ابتلا و فوت در افراد مبتلا به دیابت، فشارخون، بیماری‌های قلبی و عروقی در استان بوشهر بالا است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر درباره طرح شهید سلیمانی هم گفت: ۱۲۵ تیم رهگیری در استان تاکنون هفت هزار نفر را رهگیری کرده‌‌اند و از این تعداد هزار و ۵۰۰ آزمایش سریع انجام شده که آزمایش ۴۰۰ نفر مثبت بوده‌است.

میانگین رعایت اصول بهداشتی در بوشهر ۹۱ درصد است

رئیس کمیته نظارت و بازرسی استانداری بر اجرای شیوه‌نامه‌های بهداشتی در مقابله با کرونا استان بوشهر گفت: تاکنون سه هزار بازرسی هفتگی در این استان انجام گرفته است.

عباس قلی پور ادامه داد: در زمان حاضر ۹۴.۷۵ درصد از خدمت دهندگان و ۹۳.۶ درصد از خدمت گیرندگان از ماسک استفاده می‌کنند.

او بیان کرد: میانگین رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در استان ۸۶ درصد و میانگین رعایت اصول بهداشتی ۹۱ درصد است که نسبت به گذشته کاهش یافته است.

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید