کد خبر : ۲۱,۹۰۰
۸ بهمن ۱۳۹۹ ۲۱:۳۹
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به تعیین رمز ارزها به عنوان یکی از مباحث اخیر مورد بحث در کمیسیون انرژی مجلس، گفت: انتقال آب از خلیج فارس به کرمان انجام شده است و پیگیر موضوع انتقال آب از کرمان به خراسان جنوبی هستیم.
مصطفی نخعی، امروز چهارشنبه ۸ بهمن در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: رایزنی‌های متعددی در این خصوص انجام شده و با اصلاحاتی که در کمیسیون انجام شد و حمایت از بحث خوراک پتروپالایشگاه‌ها، اکنون طرح تقریبا در کمیسیون طرح نهایی شده است و منتظر تصویب در مجلس هستیم.
 
وی افزود: یکی از طرح‌های بسیار مهمی که اخیرا در کمیسیون انرژی مطرح شده بحث حمایت از صنعت پتروپالایشگاهی است که این طرح در مجلس قبل نهایی نشد اما از ابتدای مجلس دوازدهم حمایت از این طرح مطرح شد.
 
به گزارش ایسنا، نماینده مردم شهرستان‌های نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: برخی دیگر ازاولویت‌ها و طرح‌هایی که در کمیسیون در حال بررسی است عمدتا به پیشنهاد همکاران کمیسیون انرژی برمی‌گردد که در بودجه سال 1400 مطرح شده و در صورت تصویب در لایحه بودجه مطرح خواهد شد.
 
وی بیان کرد: دولت یک آیین نامه در خصوص رمز ارزها برای ساماندهی آن در گذشته تدوین کرده و اخیرا نمایندگان مجلس کمیته‌ای در کمیسیون برای بررسی دقیق تر این موضوع تشکیل داده است.
 
نخعی ادامه داد: تاکنون به دلایل متعددی تصمیمی در این خصوص گرفته نشده است چون به طور کلی با توجه به مشکلاتی که این طرح دارد از جمله اینکه به اشتغال کشور کمک نخواهد کرد از طرفی دستگاه‌ها از تکنولوژی‌های قدیم استفاده می‌کند و مصرف انرژی خیلی بالایی دارند.
 
وی افزود: این نگرانی وجود دارد که اگر این موضوع تبدیل به قانون شود کشور به محلی برای استفاده از این دستگاه‌های انرژی‌بر و فوق العاده با تکنولوژی قدیم و فرسوده تبدیل خواهد شد به همین دلیل قبول به شرط اصلاحات یا رد کلیات تصمیم گیری خواهد شد.
 
عضو ناظر مجلس در شورای عالی انرژی کشور تصریح کرد: بر اساس در حال حاضر 13 درصد مصرف برق تهران در همین رمز ارزها استفاده می‌شود که باید واقعا فکری برای این موضوع بشود.
 
وی اظهار کرد: پروژه اورژانس نهبندان که ابتدای فعالیت من فاقد هرگونه اعتباری بود با سفر معاون وزیر بهداشت به این شهرستان اعتبارات بسیار خوبی اختصاص یافت و اکنون هشت میلیارد تومان اعتبار در حساب دانشگاه وجود دارد و هیچ مشکل اعتباری ندارد که از مسئولان دانشگاه درخواست داریم هرچه سریعتر نسبت به تکمیل پروژه اقدام شود.
 
نماینده مردم شهرستان‌های نهبندان و سربیشه در مجلس اظهار کرد: همچنین یک میلیارد تومان برای تکمیل پانسیون پزشکان متخصص نهبندان اعتبار اختصاص یافت و برای دو شهرستان نهبندان و سربیشه دستگاه‌های اکسیژن ساز خریداری و در حال نصب است.
 
وی بیان کرد: در بحث مبارزه با کرونا اعتبارات خوبی دریافت شد همچنین کلینیک تخصصی ویژه نهبندان چندی پیش کلنگ زنی شد و کلینیک تخصصی سربیشه نیز دو روز پیش با کمک خیرین و مشارکت دانشگاه کلنگ زنی شد و 200 میلیون تومان از محل اعتبارات مسئولیت‌های اجتماعی وزارت نفت به این پروژه اختصاص یافت.
 
نخعی ادامه داد: شبانه روزی شدن مرکز جامع سلامت شوسف، شبانه روزی شدن مرکز درح، توسعه مرکز جامع سلامت درح و احداث مرکز جامع سلامت خونیک از دیگر مواردی است که با کمک کمیته امداد و بنیاد برکت پیگیری و در حال اجرا است.
 
وی از تولید گاز در کشور به صورت صعودی خبر داد و گفت: اکنون حدود هزار میلیون مترمکعب گاز به صورت خام در کشور تولید می‌شود اما مصرف 820 میلیون مترمکعب است.
 
نخعی تصریح کرد: مصارف خانگی در سال جاری به شکل غیرقابل منتظره‌ای افزایش یافته است و طبیعتا دلیل برخی خاموشی‌ها اکنون افزایش مصرف است؛ با توجه به اینکه مصرف خانگی افزایش یافته اما سهم گاز تحویلی به نیروگاه‌ها کاهش پیدا کرده و نیروگاه‌ها باید با سوخت مایع اداره شوند و از آنجاییکه خیلی از نیروگاه‌ها ظرفیت سوخت بسیار قابل توجه نیست معمولا به خاموشی‌های مکرر منجر می‌شود.
 
نماینده مردم شهرستان‌های نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نباید همه مشکل را به گردن مردم انداخت اما سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها به تکالیف خود عمل کرده‌اند که از مردم انتظار داریم مصرف را کاهش دهند.
 
وی بیان کرد: درست است که مصرف انرژی در کشور بالا است اما نباید توپ را در زمین مردم انداخت چراکه خیلی از سازمان‌ها به تکالیف خود عمل نکرده‌اند؛ یکی از برنامه‌های کمیسیون انرژی بررسی همین موارد است بنابراین در ادامه باید سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها پاسخگو باشند که چرا به تکالیف خود در مدیریت مصرف انرژی عمل نکرده‌اند.
 
وی ادامه داد: انتظار داریم مردم از بخاری‌های کم مصرف با بهره وری بالا استفاده کنند در حالیکه بهره‌وری در صنایع نیز پایین است بنابراین باید
دولت، سازمان‌های دولتی و وزارتخانه‌ها در این زمینه پیش قدم شوند بعد از مردم انتظار حمایت داشته باشیم.
 
عضو ناظر مجلس در شورای عالی انرژی کشور گفت: متاسفانه از یک خلا در کشور رنج می‌بریم و آن مدیریت صحیح حوزه انرژی کشور است که در این زمینه شورای عالی انرژی کشور برای همین منظور پیش بینی شده اما همتی برای تصمیم گیری‌های کلان که در قانون تصویب شده در دولت نمی‌بینیم؛ رسالت این شورا این است که حوزه کلان انرژی، محیط زیست و سایر را که جزو تکالیف سازمان‌ها و وزارتخانه‌های مختلف است را مدیریت و رصد کند.
 
وی اظهار کرد: اصلاح قانون تشکیل شورای عالی انرژی یکی از اولویت‌های کمیسیون انرژی است که برای عملیاتی کردن و افزایش کارایی در حال بررسی است و از دیگر سو باید لیست صنایع خاص در اختیار وزارت نیرو قرار بگیرد تا شامل خاموشی نشوند.
 
وی با بیان اینکه در حال حاضر مجلس هیچ برنامه‌ای برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی ندارد، تصریح کرد:
برای اینکه انبار بیرجند در لیست انبارهای صادراتی کشور قرار بگیرد باید کارهای زیادی انجام می‌شد تا اینکه این پیگیری‌ها به نتیجه رسید و وزارت نفت موافقت کرد و صادراتی شدن انبار نفت بیرجند برای استان محرک بوده و توجیهی خواهد بود برای اینکه در آینده انتقال فراورده‌های نفتی از طریق خط لوله انجام شود.
 
وی با اشاره به دریافت مجوز راه‌اندازی نخستین پایانه صادراتی نفت در نهبندان افزود: بر اساس پیگیری‌های انجام شده بعد از ساعت‌ها کار کارشناسی مجوز پایانه نفت صادراتی با مشارکت و سرمایه گذاری بخش خصوصی صادر شد که می‌تواند تحول بزرگی در استان باشد.
 
نخعی بیان کرد: دلیل انتخاب شهرستان نهبندان چون جنوبی‌ترین شهرستان استان است؛ از طرفی نزدیک ترین شهرستان به افغانستان و مراکز عمده ذخیره سوخت استراتژیک کشور از جمله کرمان است.
 
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همین طور نهبندان نزدیک ترین شهرستان و نقطه استان به مهم‌ترین مرکز تولید سوخت کشور یعنی ستاره سوخت بندرعباس است و موقعیت استراتژیکی دارد.
 
وی بیان کرد: وجود پایانه صادراتی نفت از لحاظ مسائل امنیتی، توسعه پایدار و اشتغال از اهمیت زیادی برخوردار است و وجود این پایانه کمک بزرگی به افزایش ذخایر سوختی کشور خواهد بود و یکی دیگر از توافقاتی که با وزارت نفت داشتیم این بود که خراسان جنوبی طولانی‌ترین مرز را با افغانستان دارد و اگر نتوانیم از این فرصت به درستی استفاده کنیم تهدیدی برای ما خواهد بود.
 
وی ادامه داد: باید به این موقعیت به چشم فرصت نگاه کنیم در این صورت کمک بزرگی به ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی خواهد بود؛ لذا تا زمانیکه پایانه صادراتی شکل بگیرد صادراتی کردن انبار نفت بیرجند را پیگیری کردیم.
 
عضو ناظر مجلس در شورای عالی انرژی کشور بیان کرد: در فاز بعدی می‌توانیم توجیه پذیر بودن انتقال خط نفتی به استان را پیگیری کنیم لذا از اهمیت زیادی برخوردار است و اکنون انبار نفت بیرجند در کنار معدود انبارهای کشور مطرح است و تجار می‌توانند بیرجند را به عنوان منبع در نظر بگیرند ضمن اینکه در حوزه‌های مختلف کمک بزرگی به اعتبار و جایگاه حوزه سوخت استان خواهد بود.
 
نخعی در خصوص طرح توسعه نهبندان گفت: با توجه به سفر مقام معظم رهبری در سال 78 به نهبندان، طرح توسعه نهبندان مصوب شد که در سال‌های اولیه 50 درصد اعتبار تخصیص یافت و سپس تا سال‌های اخیر که قطره چکانی اعتباراتی اختصاص یافت.
 
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در این خصوص با وزیر کشور مکاتبه کرده‌ایم تا گزارش دقیقی از این طرح برای پیگیری‌های بعدی در این زمینه در اختیار ما قرار دهند.
 
وی گفت: پرورش شتر یکی از مهم‌ترین استعدادهای منطقه است و در این راستا طرح هاب شتر کمک بزرگی خواهد بود چراکه 10 درصد جمعیت شتر کشور در نهبندان وجود داشته و شغل آبااجدادی خیلی از مردم این منطقه است.
 
نخعی افزود: بنیاد برکت در زمینه طرح هاب شتر در نهبندان اقدامات خوبی از جمله احداث مجتمع پرورش شتر و کشتارگاه انجام داده است و ایجاد کارخانه شیر شتر اگر توجیه داشته باشد مطابق بیرجند با سرمایه گذاری بخش خصوصی انجام خواهد شد.
 
وی با بیان اینکه احداث دانشکده سلامت نهبندان از مطالبات جدی ما بوده که دستورات آن گرفته شده و مکاتبات در حال انجام است، افزود: برای بازگشایی بازارچه و گذرگاه دوکوهانه پیگیری‌های متعددی از سه دستگاه وزارت خارجه به عنوان دیپلماسی، وزارت کشور به عنوان متولی مرزها و وزارت نیرو به عنوان رییس کمیسیون مشترک ایران و افغانستان در حال انجام است.
 
وی از تایید تعرفه گرمسیری توسط توانیر برای نهبندان خبر داد و گفت: این موضوع در مراحل طرح در هیات
دولت است و باید مصوبه بگیرد، تایید شدن در توانیز نیازمند پیگیری و مکاتبات زیادی بود که در نهایت مصوب شد چراکه یکی از خواسته‌های بحق مردم است.
 
نخعی افزود: همچنین تایید تعرفه سردسیری گاز سربیشه نیز در حال پیگیری است با توجه به اینکه این شهرستان از سردترین شهرهای استان و حتی کشور است.
 
وی بیان کرد: انتقال برق به منطقه شاهکوه نهبندان در حال پیگیری است در این زمینه تفاهم نامه‌ای بین شرکت توانیر و ایمیدرو منعقد شده و در مرحله انتخاب پیمانکار برای انتقال و نصب پست برق است که اتفاق بزرگی در شهرستان نهبندان است و کمک بزرگی به ایجاد زیرساخت معادن شهرستان خواهد بود.
 
وی با بیان اینکه در حال حاضر هنوز صحبتی از قانون رایگان شدن حامل‌های انرژی در مناطق مرزی نیست اما برای افراد کم مصرف آب، برق و گاز موضوع در حال عملیاتی شدن است، تصریح کرد: انتقال آب از خلیج فارس به کرمان انجام شده است پیگیر موضوع انتقال آب از کرمان به خراسان جنوبی هستیم تا همین طرح انتقال ادامه یابد.
 
نخعی ادامه داد: در ارتباط با طرح انتقال آب از دریای عمان به سه استان شرقی کشور مطالعات انجام شده و به دلیل کمبود اعتبار هنوز اجرایی نشده است.
 
نخعی اظهار کرد: یک سری اقدامات از جمله احداث نیروگاه هفت مگاواتی سربیشه و نیروگاه بادی 20 مگاواتی درح را داریم کار دیگری که باید انجام شود اینکه شستا متعهد به اجرای نیروگاه 25 مگاواتی بادی در نهبندان شده بود که موضوع در حال پیگیری است.
 
وی بیان کرد: در سفر مسئولان وزارت تعاون به استان در هفته جاری موضوع سرمایه‌گذاری و کم کاری شرکت سرمایه‌گذاری شستا مورد پیگیری قرار گرفت و با توجه به افزایش نرخ ارز قیمت تمام شده احداث نیروگاه‌ها به صورت تساعدی افزایش یافته است و وزارت نیرو بایستی بطور ویژه و تخصصی زمینه ورود سرمایه‌گذاران بخش خصوصی را فراهم کند.
 
وی در ارتباط با پروژه‌های راه سربیشه و نهبندان یادآور شد: یکی از اولویت‌های ما از ابتدای ورود به مجلس بازگشایی جاده شهداد بود که بر اساس قول‌های وزارت راه و برنامه‌ریزی‌های انجام شده تا تابستان سال آینده این مسیر بازگشایی خواهد شد.
 
وی با اشاره به مشارکت بنیاد علوی برای احداث جاده در مسیر شاهکوه نهبندان گفت: جاده به طول 14 کیلومتر که از سال‌ها قبل پیگیری شده و از مطالبات بحق مردم بود که در مسیر جاده کلاته سرخ به آتشکده احداث خواهد شد.
 
نماینده مردم شهرستان‌های نهبندان و سربیشه در مجلس افزود: جاده درح به نهبندان به طول حدود 30 کیلومتر نیز جزو مطالبات چندین ساله مردم بود که به عنوان اولویت یک قرار گرفت و مقرر شد با سازمان راهداری و عشایری این جاده استراتژیک مرزی احداث شود.
 
وی با بیان اینکه یکی از بزرگترین مشکلات
استان عدم تکمیل مجتمع‌های آبرسانی روستایی و عشایری است، افزود: برای بهبود و تکمیل این مجتمع‌ها با هدف تامین آب شرب مردم مناطق روستایی و عشایری موضوع از طریق مشارکت بانک‌ها و وزارت نیرو در حال پیگیری است.
 
نخعی با بیان اینکه برای این منظور سه بانک رفاه، صادرات و ملی مقرر شد در مجموع و با مشارکت وزارت نیرو 500 میلیارد تومان اعتبار اختصاص دهند، خاطرنشان کرد: از محل اعتبار مسئولیت‌های اجتماعی وزارت نفت، برای نخستین بار برای افزایش سرانه ورزشی شهرستان‌های سربیشه و نهبندان 50 میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافت که از این محل پنج زمین چمن در نهبندان و سه مورد در سربیشه احداث خواهد شد.
 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید