کد خبر : ۱۸,۲۲۱
۱ دی ۱۳۹۹ ۲۳:۰۴
خارگ نیوز: وزیر نفت ایران و معاون نخست وزیر روسیه خواستار تعمیق همکاری‌های دو کشور در بخش‌های مختلف به‌ویژه انرژی شدند.
به گزارش خارگ نیوز، بیژن زنگنه امروز (دوشنبه، یکم دی‌ماه) با الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه در مسکو دیدار کرد.
 
ایران و روسیه در این دیدار نقشه راه تداوم و توسعه همکاری‌های دو کشور را فارغ از تحولات سیاسی بین‌المللی ترسیم و بر پیگیری و اجرای توافق‌ها و تفاهم‌های مربوط به حوزه انرژی در قالب کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور تاکید کردند.
 
زنگنه با اشاره به نقش مهم و مثبت روسیه در سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و ائتلاف اوپک‌پلاس، گفت: همکاری‌های دو کشور در حوزه انرژی روز به روز در حال گسترش است. وی افزود: در شرایط کنونی، از جمله تحمیل تحریم‌های ظالمانه آمریکا بر ایران و روسیه، تقویت همگرایی و همکاری دو کشور بسیار مهم و تاثیرگذار است.
 
وزیر نفت با اشاره به اینکه ایران و روسیه در سال‌های اخیر همکاری نزدیک و تنگاتنگی در حوزه نفت و انرژی داشته‌اند، تصریح کرد: ما همچنان خواستار تعمیق این همکاری‌ها به‌منظور بی‌اثر کردن پیامدهای تحریم هستیم.
 
بنا بر اعلام وزارت نفت، زنگنه با بیان اینکه در عرصه بین‌المللی تغییر و تحولات بسیاری رخ داده است، گفت: در هر شرایطی روابط ایران و روسیه دچار تغییر نمی‌شود و تهران مصمم به تحکیم روابط با مسکو است.
 
معاون نخست وزیر روسیه هم در این دیدار با ابراز خرسندی از مناسبات رو به افزایش تهران و مسکو اظهار کرد: روسیه نیز بی‌گمان خواستار همگرایی بیشتر با ایران در همه زمینه‌ها و به‌ویژه در حوزه نفت و انرژی است.
 
نواک افزود: در سال‌های اخیر رایزنی میان اعضای اوپک و ائتلاف اوپک پلاس موثر بوده و روسیه تلاش کرده است نقشی سازنده ایفا کند.
 
وی گفت: ایران و روسیه در حوزه نفت و انرژی همواره همکاری‌های نزدیک و رو به رشدی داشته‌اند و این همکاری‌ها همچنان تداوم خواهد یافت.
 
ایران از سرمایه‌گذاری شرکت‌های روس در صنعت نفت استقبال می‌کند
 
وزیر نفت  پس از دیدار با الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه و نیکلای شولگینوف، وزیر انرژی این کشور از روسیه به‌عنوان شریک راهبردی ایران یاد کرد و گفت: ما از سرمایه‌گذاری شرکت‌های روس در بخش‌های مورد نیاز صنعت نفت استقبال می‌کنیم.
 
زنگنه اظهار کرد: یکی از موضوع‌های مورد گفت‌وگو در این دیدار بازار جهانی نفت بود که درباره آن تبادل‌نظر کردیم.
 
وی با بیان اینکه روسیه در سال‌های اخیر نقش تعیین کننده‌ای در ثبات بازار جهانی نفت داشته است، افزود: در این دیدار باتوجه به همکاری‌های جدی در چارچوب اوپک پلاس با یکدیگر گفت‌وگو کردیم، دیدگاه‌های دو طرف در این عرصه نزدیک بود.
 
وزیر نفت با یادآوری برگزاری نشست وزارتی اوپک پلاس در روز چهارم ژانویه  (۱۵ دی‌ماه)، تصریح کرد: هر دو کشور تاکید کردند که این نشست‌ها برای حفظ ثبات بازار جهانی نفت و وجود احتمال‌های آینده در این عرصه، مهم است.
 
زنگنه توسعه روابط دو جانبه ایران و روسیه را محور دیگر این دیدار عنوان کرد و افزود: ما همکاری‌های خوبی با شرکت‌های روس داریم، قرار بر این است همکاری‌ با آنها در حوزه نفت، گاز و سازندگان تجهیزات در این کشور تداوم یابد.
 
وی با بیان اینکه ما روسیه را به عنوان شریک راهبردی می‌شناسیم و این شراکت چیزی نیست که با فضای گرمی و سردی در فضای بین‌المللی تغییر کند، افزود: سازندگان تجهیزات نفت و گاز روسیه اگر می‌خواهند در ایران فعالیت کنند باید با توجه به قانون حداکثر استفاده از توان داخلی سرمایه‌گذاری کنند، آنها باید با شرکت‌های ایرانی شریک شوند و برای حصول نتیجه با همتایان ایرانی خود گفت‌وگو کنند.
 
وزیر نفت ادامه داد: سفیر ایران در روسیه و همکارانشان در سفارت قرار شد توافق‌ها را دنبال کنند، اگر شرایط کرونا نبود خیلی ساده می‌توانستند این کار را انجام دهند، اما در شرایط کنونی با رعایت پروتکل بهداشتی می‌توانیم ارتباطات را برقرار کنیم، ما از سرمایه‌گذاری در بخش‌های مورد نیاز استقبال می‌کنیم.
 
زنگنه همچنین به همکاری ایران و روسیه در چارچوب مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی‌ئی‌سی‌اف) اشاره کرد و گفت: نشست‌های وزارتی جی‌ئی‌سی‌اف سالانه برگزار می‌شود، در چارچوب این مجمع، اطلاعات فنی تبادل می‌شود.
 
وی تصریح کرد: جی‌ئی‌سی‌اف در قیمت بازار گاز جهان اثرگذاری ندارد زیرا ساختار بازارهای گاز با بازارهای جهانی نفت خام تفاوت دارد.

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید