کد خبر : ۱۵,۴۴۷
۴ آذر ۱۳۹۹ ۱۷:۴۴
فرمانده نیروی دریایی سپاه: ۲۰شناور‌ خارجی صید "ترال" را توقیف کردیم/ کشف ۲۵میلیون لیتر سوخت قاچاق در ‌خلیج فارس
خارگ نیوز: فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: پس از صدور مجوز برای مقابله با صید غیرمجاز "ترال"، ۲۰فروند شناور خارجی توقیف و صید آنها بین مردم که دچار مشکلات اقتصادی بودند تقسیم شد.
به گزارش خارگ نیوز، سردار علیرضا تنگسیری ظهر امروز در حاشیه آیین آغاز ساخت باغ‌موزه دفاع مقدس بوشهر با بیان اینکه "به‌مناسبت هفته بسیج امروز ساخت باغ‌موزه دفاع مقدس در استان دارالحماسه بوشهر آغاز شد" اظهار داشت: استان بوشهر بیش از 2هزار شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده است که امروز عملیات ساخت باغ‌موزه دفاع مقدس آغاز شد و ان‌شاءالله با همت مسئولان و مجریان این باغ‌موزه ساخته می‌شود.
 
وی متذکر شد: در استانی که در 3جبهه مبارزه با استعمار، استکبار و رژیم بعث دارای کارنامه درخشان است و شهدایی تقدیم کرده و حماسه‌هایی آفریده است لازم بود باغ‌موزه‌ای در شأن شهدای عزیز آن ساخته شود.
 
فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با ابراز اینکه "ساخت باغ‌موزه دفاع مقدس استان بوشهر فقط مربوط به رزمندگان نیست" گفت: عزیزان ما در شرکت نفت، نیروهای مردمی که لنج‌ها و شناورهای خود را در عملیات خیبر و والفجر8 به‌کارگیری کردند، هم اثرگذار هستند و نیروهای شرکت نفت که تلاش کردند اقتصاد ایران در 8 سال دفاع مقدس تعطیل نشود، واقعاً ایثار کردند چراکه عزیزان در جزیره خارگ مردانه در برابر حملات دشمن ایستادند که در اسکله آذرپاد خارگ به‌چشم دیدم هنگام حمله دشمن به کشتی، نیروهای شرکت نفت در خارگ و مستقر در سکوهای نفتی نگذاشتند صادرات نفت قطع شود.
 
سردار تنگسیری با اعلام اینکه "به‌تعداد روزهای دفاع مقدس جزیره خارگ بمباران شد" خاطرنشان کرد: مردم و نیروهای شرکت نفت در جزیره خارگ در این دوران در برابر دشمن ایستادند و لازم بود یک باغ‌موزه‌ای در شأن مردم ولایت‌مدار استان بوشهر ایجاد شود که با تلاش این عزیزان ساخته می‌شود.
 
وی با یادآوری نقش نیروی دریایی سپاه برای مقابله با قاچاق سوخت و صید ممنوعه ترال افزود: باید در جاهایی که تور به کف بستر دریا اصابت نکند و مرجان‌های دریایی را تخریب نکند و خطری برای دیگر صیدهای صنعتی نداشته باشد به‌طوری که تعطیل نشود از صید ترال استفاده کرد.
 
فرمانده نیروی دریایی سپاه اظهار کرد: ما شرایطی برای این کار دیدیم؛ اولاً از محیط ما بیگانگان نباید استفاده کنند و اگر قرار است صید ترال انجام شود تصمیم نهایی را مجلس اتخاذ می‌کند.
 
وی تأکید کرد: اگر قرار است صید ترال انجام شود در جایی صورت بگیرد که خطراتی متوجه محیط زیست نباشد یعنی انتهای تور ترال مرجان‌های کف دریا را تخریب نکند چراکه نابودی مرجان‌های دریایی صدماتی جبران‌ناپذیر به محیط زیست دریایی وارد می‌کند چون درختچه‌هایی کف دریا هستند که مواد غذایی آبزیان را تأمین می‌کنند.
 
سردار تنگسیری، با بیان اینکه "صید صنعتی سبب می‌شود صید سنتی از بین برود و بسیاری از مردم بیکار می‌شوند" گفت: این نوع صید«ترال» در خلیج فارس نباید انجام شود چراکه صید ترال در خلیج فارس معنا و مفهوم ندارد و کشورهای دیگر این کار را نمی‌کنند.
 
وی مکان مناسب برای صید ترال را در شمال اقیانوس هند دانست و تأکید کرد: صید ترال باید در جاهایی که تور آن به کف و بستر دریا اصابت نکند انجام شود.
 
فرمانده نیروی دریایی سپاه با تأکید بر مقابله با صید ترال گفت: آن چیزی که در مجلس تصمیم‌گیری می‌کند و قانون می‌گوید نیروی دریایی سپاه آن را عملی می‌کند و آن چیزی که ماهیگیران و صیادان به‌صورت سنتی و انتظاری انجام می‌دهند باید حق و حقوقشان در خلیج فارس و دریای عمان حفظ شود.
 
سردار تنگسیری، از توقیف 20 فروند شناورهای خارجی در صید ترال توسط نیروی دریایی سپاه خبر داد و اضافه کرد: پس از  اطلاع و صدور مجوز برای مقابله با صید غیرمجاز ترال 20 فروند شناورهای صیادی خارجی را توقیف کردیم و صید آنها بین مردمی که دچار مشکلات اقتصادی بودند تقسیم شد.
 
وی با ابراز اینکه "سیاست این نیرو بر اساس تصمیم‌گیری مجلس انجام می‌شود" خاطرنشان کرد: از صاحبان شناورهای صنعتی تقاضا می‌شود با توجه به بزرگی شناورها و این‌که می‌توانند در اعماق بزرگ و دریاهایی بروند که تورشان بستر دریا را تخریب نکند، در آنجا به صید بپردازند تا نان دیگران آجر نشود و جوانان بیکار نشوند.
 
فرمانده نیروی دریایی سپاه با اشاره به قاچاق سوخت و نقش مهم این نیرو در مقابله با قاچاقچیان تصریح کرد: لطماتی که قاچاق سوخت به کشور وارد می‌کند قابل تحمل نیست و به‌شدت با قاچاقچیان برخورد می‌شود چنان‌که تاکنون هم برخورد شده است و ادامه دارد.
 
سردار تنگسیری با تأکید بر برخورد با سرمنشأ قاچاق سوخت اعلام کرد: تاکنون 25 فروند کشتی قاچاق سوخت توسط نیروی دریایی سپاه توقیف و بلافاصله تحویل قوه قضائیه شده است.
 
وی با بیان اینکه "حدود 25 میلیون لیتر سوخت قاچاق تاکنون کشف و تحویل مراجع شده است" گفت: با تلاش‌های انجام‌شده در قاچاق سوخت داریم به صفر نزدیک می‌شویم و آخرین کشفیات سوخت قاچاق مربوط به کشتی‌هایی با پرچم پاناما است.
 
فرمانده نیروی دریایی سپاه با اظهار اینکه "اینها می‌خواهند به ما ضربه بزنند" خاطرنشان کرد: وقتی فرآورده ما به دست یک راننده و کشاورز به‌زحمت می‌رسد و به‌راحتی به یک خارجی فروخته شود اینها می‌خواهند به ما ضربه بزنند.
 
سردار تنگسیری با اعلام اینکه "در قاچاق سوخت محکم مقابل کسانی که قانون را رعایت نکنند و لطمه به کشور بزنند ایستاده‌ایم" افزود: در  مقابله با قاچاقچیان سوخت، کالای قاچاق و مواد مخدر ایستاده‌ایم و سرمنشأ آنها را می‌گیریم.
 
وی با تأکید به مبارزه مستمر با قاچاقچیان سوخت، کالا و مواد مخدر اضافه کرد: توصیه می‌شود به اقتصاد کشور ضربه وارد نکنند و کمک کنند اما سعی کرده‌ایم درگیر نشویم ولی قطعاً کوتاه نمی‌آییم و نیروی انتظامی هم کوتاه نمی‌آید.
 
فرمانده نیروی دریایی سپاه آمادگی و رصد این نیرو را دائمی دانست و افزود: نیروهای مسلح با توجه به فرمایشات فرمانده معظم کل قوا باید دائماً آماده باشند.
 
سردار تنگسیری با بیان اینکه "روزبه‌روز بر این آمادگی‌ها افزوده می‌شود" گفت: در منطقه حضوری باصلابت داریم و در فراتر از منطقه و فراساحل هم در آینده مأموریت انجام می‌دهیم تا بتوانیم از منافع جمهوری اسلامی و سیادت دریایی حراست کنیم.

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید