کد خبر : ۱۴,۵۵۱
۲۲ آبان ۱۳۹۹ ۱۳:۵۱
پرندگان مهاجر از جمله میهمانانی هستند که برای زمستان گذرانی راهی جزایر، تالاب‌ها و آبگیرهای استان بوشهر می شوند و هیاهویی وصف نشدنی بر پا می کنند.
خارگ نیوز: پرندگان مهاجر از جمله میهمانانی هستند که برای زمستان گذرانی راهی جزایر، تالاب‌ها و آبگیرهای استان بوشهر می شوند و هیاهویی وصف نشدنی بر پا می کنند.
به گزارش خارگ نیوز،پرندگان مهاجر هر سال با سرد شدن هوا در سرزمین‌های شمالی بال کوچ می‌گشایند تا خود را به نیم کره جنوبی برای زمستان گذرانی در هوای معتدل برسانند و در مسیر مهاجرت خود زیبایی و سرزندگی را به سواحل، تالاب‌ها و آبگیرهای استان بوشهر می‌آورند.
 
استان بوشهر با ۹۳۷ کیلومتر ساحل و مرز دریایی ، جزایر، تالاب‌ها و آبگیرها، هر سال بیش از ۱۰۰ گونه پرنده مهاجر زمستان‌گذر را میزبانی می‌کند که از کشورهای شمال ایران و منطقه سیبری به  مناطق جنوبی‌تر کوچ می‌کنند.
 
سواحل، تالاب حله، مناطق حفاظت شده مند، پارک ملی دریایی نایبند، دیر- نخیلو، خارگو و پناهگاه حیات وحش خارگ مقصد فصلی مرغان مهاجری است که زمستان‌ها از استان بوشهر می‌گذرند.
 
سفر این پرندگان کوچ رو به بوشهر از میانه آبان‌ماه آغاز می‌شود و حضور و پراکندگی آنها در دی ماه به اوج می‌سد طوریکه در سواحل و جزایر خلیج فارس و مناطق تالابی بوشهر هیاهویی وصف ناشدنی به پا می‌کنند، هرچند حضور آنها تا اوایل فروردین ماه نیز در این استان ادامه داد.
 
بوشهر؛ میزبان ۶۰ هزار قطعه پرنده مهاجر
به گفته رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش  اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر این مهاجران پاییز و زمستان‌های بوشهر از ۲۰ خانواده پرندگان بزرگ و کوچک هستند که حضور آنها در پایش‌های گذشته به ثبت رسیده است. فلامینگو، پلیکان، بابلان، غاز، سلیم خرچنگ خوار،  اردک‌ها، لک لک، باکلان، کاکایی، حواصیل، درنا و آبچلیک از میهمانانی هستند که به هوای اقلیم معتدل زمستان‌های بوشهر به این استان می‌آیند.
 
خسرو درویشی گفت: براساس سرشماری‌هایی که دی ماه هر سال از پرندگان مهاجر استان صورت می‌گیرد، در سال‌های اخیر بین ۵۰ تا ۶۰ هزار قطعه پرنده به بوشهر مهاجرت کرده‌اند که شمار بابلان‌ها و کاکایی‌ها بیش از دیگر گونه‌ها است.
 
اکنون چند روزی است که در سواحل بوشهر برخی از انواع مرغان مهاجر مانند کاکایی‌ها، خوتکا، فلامینگو و انواع اردک دیده می‌شود اما رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش  اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر معتقد است با آغاز بارش‌های پاییزی و آبگیری مناسب آبگیرها، تعداد و پراکندگی پرندگان در سطح این استان بیشتر می‌شود.
 
گشت‌های روزانه محیط بانی، ناجی مرغان مهاجر
درکنار همه زیبایی‌ها و نشاطی که این پرندگان با خود به شهر و روستا می‌آورند، شکار غیر مجاز این گونه‌ها برای رسیدن به سود نیز از نقاط تاریک در طبیعت این روزهای بوشهر است، تخلفی که نسل چندین نوع از این پرندگان را در خطر انقراض قرار داده‌ است یا بیش از پیش تهدید می‌کند و محیط بانان محیط زیست را به گشت مداوم روزانه برای مبارزه با آن وا می‌دارد.
 
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان بوشهر، از آغاز گشت‌های مداوم و روزانه محیط بانان در واحدهای شهرستانی خبر داد که همه هم خود را در این فصل برای حفاظت از مهمانان مهاجر بوشهر و پیشگیری از شکار غیرمجاز بک�%

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید