کد خبر : ۱۲,۶۴۹
۲۷ مهر ۱۳۹۹ ۱۰:۴۸
معاون‌ سازمان صمت بوشهر: نخلداران نگران فروش خرما نباشند
خارگ نیوز: معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر گفت: نخلداران بوشهری نگران بازار فروش محصول خود نباشند، با برنامه‏‎ریزی‌های صورت گرفته چشم‌انداز توسعه بازار خرما مناسب است.
به گزارش خارگ نیوز، ابوالقاسم محمدزاده روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: در این ارتباط پیشنهادی در کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران ارائه و در میز ملی خرما تصویب شد که براساس آن صادرکنندگان محصول کشاورزی بتوانند با قیمت مناسب‏‎تری ارز خود را ارائه کنند تا متحمل ضرر و زیان نشوند که اجرای این مصوبه در مسئولیت بانک مرکزی ‌است.
 
وی ادامه داد: چنانچه این مصوبه توسط بانک مرکزی اجرایی شود صادرات محصول خرما نیز دوچندان خواهد شد و کشاورزان متحمل ضرر و زیان نمی‎شوند.
 
محمدزاده بیان کرد: بازگشت ارز حاصل از صادرات محصول خرما به سامانه نیما صرفه اقتصادی لازم را برای صادرکنندگان ندارد و باید در این زمینه چاره‌انديشی شود.
 
معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر با توجه به اینکه به دلیل فشارها و تحریم‌های اعمال شده و محدودیت‏‌های اقتصادی موجود نیازهای وارداتی کشور از محل ارز صادراتی که از طریق سامانه نیما بازگشت داده می‌شود، تامین می‏‌شود، همه ارزهای صادراتی باید در این سامانه ثبت شود.
 
محمد زاده گفت: به همین دلیل انتظار بانک مرکزی برای بازگشت ارز حاصل از صادرات خرما به سامانه نیما بجا است، اما از طرفی برای صادرکنندگان مقرون به صرف نیست.
 
وی افزود:  ازطرفی تولیدکنندگان از صادرکنندگان انتظار خرید خرما با قیمت بالاتر دارند و صادرکنندگان نیز اعتقاد دارند که تمامی هزینه آنها براساس قیمت روز بازار است و نباید ارز صادراتی در سامانه نیما عرضه شود.
 
محمدزاده اظهار کرد: مجموعه بانک مرکزی در شرایط کنونی به فکر تامین ارز موردنیاز کشور هستند و صادرکنندگان محصولات کشاورزی نیز تلاش می کنند تا منشا ارز صادراتی در سامانه جامع تجارت و با قیمت بسیار مناسب‎تری نشان داده شود تا متضرر نشوند.
 
وی اظهار داشت: امسال برای سومین دوره همایش، جشنواره و میز ملی خرما با رعایت پروتکل‌‏های ابلاغی ستاد کرونا در استان بوشهر برگزار می‎شود.
 
محمدزاده عنوان کرد: برای سال جاری تلاش شده تا هیات‏‌های خارجی از کشورهایی از جمله شرق آسیا به عنوان نیاز توسعه بازار خرما برای حضور در همایش، جشنواره و میز ملی خرما دعوت شوند.
 
استان بوشهر با ۶ میلیون اصله نخل سالانه بیش از ۱۶۰ هزار تن خرما تولید می‌کند که امسال تحت تاثیر شرایط کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن در زمینه صادرات این محصول قیمت آن در بازار کاهش یافته و نخلداران نگران فروش محصول خود هستند.
 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید