کد خبر : ۱۲,۴۱۳
۲۳ مهر ۱۳۹۹ ۲۲:۳۸
صدور حکم شهردار جدید بوشهر/ تعیین تکلیف 6 عضو شورا/ دعوت از علی‌البدل‌ها
خارگ نیوز: از 24 شهریورماه امسال و با شروع بازداشت اعضای شورای شهر بوشهر، عملا ادامه فعالیت اکثریت اعضای آن در هاله ای از ابهام قرار گرفت.
به گزارش خارگ نیوز، با حکم قضایی، 6 عضو شورای شهر بوشهر به منظور تحقیقات در اختیار اداره کل اطلاعات استان قرار گرفتند که تاکنون 4 عضو با قرار وثیقه آزاد شده و دو عضو دیگر همچنان بازداشت می باشند.

 

با وجود برخی مطالب منتشر شده در شبکه های اجتماعی و صحبت های غیررسمی، اما تاکنون هیچ مقام رسمی و قضایی پیرامون اتهامات این گروه از اعضای شورای شهر اظهارنظری نکرده و افکار عمومی بصورت دقیق در جریان پست و پشت ماجرا قرار نگرفته اند.

 

تنها واکنش در میان اعضای شورای شهر، پست اینستاگرامی "ابوذر دهدار" رییس شورای شهر بوشهر بوده که پس از اتفاقات اخیر، با انتشار تصویری از خود و درج آیه ای از قرآن کریم و ترجمه آن نوشت: «من کار خود را به خداوند یکتا واگذار می‌کنم  که او نسبت به بندگانش بیناست.»

 

تعیین تکلیف 6 عضو شورای شهر بوشهر

 

در حالی که برخی شنیده ها از احتمال استعفای 6 عضو شورای شهر بوشهر که درگیر اتفاقات اخیر شده اند حکایت داشت، اما تا زمان انتشار گزارش، این موضوع دست کم درباره 4 عضو که آزاد می باشند، رخ نداد.

 

حالا خبر رسیده مقام قضایی برای این گروه از اعضای شورا قرار "نظارت قضایی" صادر کرده که براساس آن، امکان حضور در شورای شهر را ندارند.

 

فرماندار بوشهر در گفتگو با «خلیج فارس» این موضوع را تایید کرد و گفت: براساس قانون جدید آئین دادرسی کیفری، صدور چنین حکمی در اختیار بازپرس یا دادستان می باشد و این موضوع برای 6 عضو شورای شهر بوشهر رقم خورده و امروز به ما اعلام شده است.

 

به گفته عباس جمشیدی، با این اعلام نظر مقام قضایی، جایگزینی اعضای علی البدل شورای شهر بوشهر پیگیری خواهد شد.

 

اگر عضو علی البدل تمایل به حضور در شورا ندارد کتبا اعلام کند

 

همزمان، علی پولادی ریشهری اولین عضو علی البدل شورای پنجم بوشهر عصر چهارشنبه با انتشار متنی در فضای مجازی، از انصرافش از حضور در این دوره شورا خبر داد.

 

وی در بخشی از متن خود آورده: «هیئت نظارت پنجمین انتخابات شورای شهر بوشهر، که وظیفه خطیر نظارت بر فرآیند انتخابات را از ابتدا تا انتها برعهده داشتند؛ با سهل انگاری، انفعال، غفلت و بی‌توجهی به حقوق مردم و معترضین، زمینه شکل‌گیری این شورای برخاسته از تخلف را فراهم کردند. از این رو حضور در شورای فعلی شهر بوشهر مغایر با صیانت از حقوق شهروندان بوده و در تضاد با باورهای خود دانسته و شورای فعلی را فاقد اعتبار و شأنیت می‌دانم.»

 

فرماندار بوشهر با اشاره به تعیین 6 عضو علی البدل این دوره شورای شهر بوشهر که البته یکی از آنها فوت شده (صدرالله محمدی باغملایی)، گفت: بصورت کتبی از اعضای علی البدل شورای کنونی جهت حضور در جلسات دعوت می شوند و اگر تمایل به حضور نداشته باشند، باید بصورت کتبی به فرمانداری اعلام کنند.

 

جمشیدی ادامه داد: با توجه به حضور 3 عضو اصلی شورای شهر بوشهر، با شرکت 5 عضو علی البدل دیگر، امکان برگزاری جلسات شورای شهر بوشهر فراهم می شود و فکر می کنم تا آخر مهرماه این موضوع تعیین تکلیف می شود.

 

وی در پاسخ به این سوال که درصورت انصراف اعضای علی البدل از حضور در این دوره شورا، چه اتفاقی رخ می دهد، تصریح کرد: جلسات شورای 9 نفره بوشهر با حضور 6 عضو رسمیت می یابد، اما اگر این امکان فراهم نشد، شورا در مسیر انحلال قرار می گیرد.

 

گفتنی است براساس نتایج انتخابات سال 96، اعضای علی البدل این دوره شورای شهر بوشهر به ترتیب شامل علی پولادی ریشهری، رباب عبیدی، داریوش پوربهی، صدرالله محمدی باغملایی (فوت شده)، زهرا رضایی و حیدر رفاهی می باشند.

 

صدور حکم شهردار جدید بوشهر

 

همچنین روز چهارشنبه حکم "حسن صالحیان" شهردار جدید بوشهر توسط وزیر کشور امضا شد و وی هفته آینده باید شروع به کار کند.

 

وی که معاون خدمات شهری شهرداری یزد بوده، 17 شهریورماه امسال با رای 5 عضو انتخاب شد، هرچند 3 عضو قهر کرده و صورتجلسه را امضا نکردند.

 

شایان ذکر است این دوره شورای شهر بوشهر تا شهریور 1400 فعالیت خواهد داشت.

 

انتخابات دوره ششم شوراها نیز همزمان با انتخابات ریاست جمهوری، در خرداد سال آینده برگزار می شود.

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید