کد خبر : ۱۱,۵۰۴
۷ مهر ۱۳۹۹ ۱۶:۴۸
بی‌خبری بیماران خاص و کادر درمان از دسترسی به واکسن
واکسن آنفلوآنزا کجاست؟
خارگ نیوز: توزیع نشدن واکسن آنفلوآنزا در مراکز بهداشت و بی‌ خبری از سهمیه‌ها و وجود واکسن، در شرایطی است که جمعه گذشته رئیس سازمان غذا و دارو، زمان توزیع واکسن آنفلوآنزا را 5 مهر (یعنی دو روز پیش) اعلام کرده بود.
با وجود خبرهای اعلامی از سوی مسئولان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر درباره توزیع واکسن کرونا، پیگیری بیماران خاص و کادر درمان برای تزریق آن بی نتیجه است.
 
به گزارش خارگ نیوز؛ روز گذشته معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی از شروع توزیع مرحله اول واکسن آنفولانزا در مراکز بهداشتی استان خبر داد.
 
روز شنبه هم رییس دانشگاه علوم پزشکی استان گفته بود که واکسن آنفولانزا بزودی به بوشهر می رسد و توزیع می شود.
 
اما پیگیری خبرنگاران در روز شنبه از چندین مرکز بهداشتی و داروخانه های مرکز استان حاکی از آن بود که هنوز از واکسن آنفولانزا خبری نیست.
 
در جریان حضور خبرنگار ما از مراکز بهداشتی خیبر، معراج، هفت تیر و نبی اکرم بوشهر مسئولان و بخش پذیرش این مراکز نه‌ تنها واکسن نداشتند که هیچ اطلاعی از زمان توزیع آن هم نداشتند. برخی از آنها حتی از اولویت‌بندی‌ها بی خبر بودند.
 
در یکی از این مراکز هم به خبرنگار گفته شد چندان خبرها را درباره رسیدن این واکسن جدی نگیرید و هر وقت رسید به بیمارانی که در مرکز بهداشتی پرونده دارند تماس می گیریم.
 
توزیع نشدن واکسن آنفلوآنزا در مراکز بهداشت و بی‌ خبری از سهمیه‌ها و وجود واکسن، در شرایطی است که جمعه گذشته رئیس سازمان غذا و دارو، زمان توزیع واکسن آنفلوآنزا را 5 مهر (یعنی دو روز پیش) اعلام کرده بود.
 
محمدرضا شانه‌ساز به شبکه خبر گفته بود که 2 و نیم میلیون دوز از این واکسن در مراکز بهداشت کشور برای گروه‌های حساس ازجمله زنان باردار، بیماران مزمن و صعب‌العلاج و کادر درمان به‌صورت رایگان توزیع می‌شود و در فاز بعدی با پخش آن در داروخانه‌ها، افراد بالای ۶۵ سال و کودکان بین 6‌ماه تا 5سال هم می‌توانند واکسن دریافت کنند. براساس اعلام وزارت بهداشت، واکسن در داروخانه‌ها برای گروه‌های اولویت‌دار با کارت ملی، حدود 44هزار تومان فروخته می‌شود.
 
درحالی که بهترین زمان تزریق واکسن آنفولانزا بین اواخر شهریور تا نیمه اول مهر ماه است، اما نرسیدن این واکسن، بیماران خاص را در بوشهر سردرگم کرده است.
 
اولویت واکسن ها با کادر مراکز بهداشتی است
 
در پیگیری این موضوع، با معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تماس گرفتیم.
 
یحیی رضایی با بیان اینکه ۶ هزار دوز واکسن آنفلوآنزا وارد استان شده، ادامه داد: انتظار می رود تا فردا (سه شنبه) واکسن ها در اختیار مراکز بهداشتی قرار گرفته و در اختیار کادر درمانی و بهداشتی و سپس افرادی که دارای پرونده بهداشتی هستند از جمله زنان باردار، افراد دارای بیماری زمینه ای، افرادی که پیوند عضو شده اند به صورت رایگان قرار می‌گیرد.
 
وی ادامه داد: مرحله دوم سهمیه واکسن نیز دراختیار داروخانه‌های بخش خصوصی قرار می‌گیرد که اولویت توزیع واکسن‌ با افراد ۶۰ سال به بالا، کودکان، افرادی که دارای نقص ایمنی و بیماران خاص هستند قرار می‌گیرد.
 
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با بیان اینکه هنوز مرحله دوم واکسن وارد استان نشده است، یادآورشد: قیمت واکسن به صورت آزاد که باید در سطح داروخانه‌ها توزیع شود ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان است.

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید