کد خبر : ۱۱,۴۸۴
۷ مهر ۱۳۹۹ ۱۶:۰۲
یک حواصیل و یک مار به طبیعت بوشهر بازگردانده شدند
خارگ نیوز: یک بال حواصیل خاکستری و یک حلقه مار دستی پس از تیمار در اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر در طبیعت رها شدند.
به گزارش خارگ نیوز، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: یک بال حواصیل خاکستری و یک حلقه مار دستی که به علت صدمات بدنی وضعف ناشی از زنده گیری برای درمان به نقاهتگاه حیات وحش استان بوشهر منتقل شده بودند، پس از اقدام‌های درمانی و گذراندن دوره نقاهت، با موفقیت در زیستگاه مناسب رها سازی شدند.
فرهاد قلی نژاد افزود: حواصیل خاکستری، پرنده‌ای آبچر از خانواده حواصیلیان و از راسته لک‌لک‌سانان و بومی نواحی معتدل اروپا، آسیا و همچنین بخش‌هایی از آفریقاست و در تابستان می‌توان آن را حتی در داخل مدار قطب شمال و حاشیه سواحل نروژ نیز مشاهده کرد.
 
او ادامه داد: اندازه این گونه ۹۰ سانتیمتر است و از حواصیل‌های دیگر به وسیله اندازه بزرگ، سطح پشتی خاکستری، سر و گردن سفید با نوار چشمی پهن و سیاه که تا انتهای کاکل بلندش امتداد پیدا می‌کند، مشخص می‌شود.
 
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر بیان کرد: حواصیل خاکستری مدت‌های طولانی در وسط یا کنار آب بدون حرکت می‌ایستد، در حالی که گردن خود را راست نگاه می‌دارد و یا اینکه سر را بین شانه‌ها فرو می‌برد.
 
قلی نژاد گفت: این گونه در آب‌های کم‌عمق به شکار ماهی، قورباغه و حشرات می‌پردازد. در عین‌حال ممکن است پستانداران کوچک، خزندگان، جوجه‌ها و پرندگان کوچکی همچون پاشلک، مرغ باران و جوجه اردک را نیز شکار کند. حواصیل خاکستری به‌هنگام شکار بی‌حرکت می‌ایستد و یا شکارش را به‌آهستگی تعقیب می‌کند.
 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید