کد خبر : ۱۰,۱۷۳
۱۳ شهریور ۱۳۹۹ ۱۴:۲۱
جارو کردن کف دریا به دست مبارک مدیران بازنشسته!
خارگ نیوز: در سال ‌های اخیر با انتشار تصاویر صیادان چینی این طور به نظر می ‌آمد که کشتی ‌های چینی در حال صید ترال در خلیج فارس هستند اما مشخص شده که این کشتی ‌ها به اجاره مدیران بازنشسته سازمان شیلات درآمده بود.
در سال‌ های اخیر یکی از جنجالی ‌ترین اتفاقات در حوزه صیادی سواحل خلیج فارس، صید موسوم به ترال بوده که صدای اعتراض بندرنشینان و صیادان محلی را درآورده است، خصوصاً آن که گفته می‌شود کشتی‌های چینی اقدام به صید ترال کرده‌اند؛ اما بررسی‌ها نشان می‌دهد در این ماجرا، پای مدیران داخلی بیش از خارجی ‌ها در میان است.صید ترال به صیدی گفته می ‌شود که در آن با استفاده از توری قیف شکل، آبزیان عمق دریا کف روبی می‌شوند.
 
اعتراض به این نوع صید به این دلیل است که استفاده از تورهای بزرگ عمقی موجب صید بی ‌رویه شده و ذخایر آبی را به خطر می ‌اندازد. صید ترال به واسطه اثرات منفی بر اکوسیستم ‌های آبی و تنوع زیستی بسیار بحث ‌برانگیز است، این نوع صید به دلیل استفاده از ادوات سنگین ماهیگیری تخریب‌هایی در مقیاس بزرگ در کف دریاها ایجاد می ‌کند، از آن جمله می‌ توان به شکستن مرجان ‌ها، خسارت به زیستگاه و حذف جلبک ‌های دریایی اشاره کرد.
 
به نوشته مشرق، در سال‌های اخیر که مواردی از صید ترال در آب‌های ایران صورت گرفت، این گمانه که خارجی‌ها در حال بردن ذخایر آبی ما هستند و نان صیادان را بریده‌اند، حاشیه‌ساز شد. از آنجایی که معیشت صیادان محلی وابسته به صید و صیادی در آبهای ساحلی است با کاهش ذخایر آبزیان ضمن حذف معیشت این قشر زحمتکش و ایجاد تبعات اجتماعی همچون بیکاری، مهاجرت و ... موجب اعتراضات مردمی در منطقه شده است.این موضوع البته بارها تکذیب شد.
 
آن طور که مسئولان می ‌گویند صیادی ترال با مجوز صورت می ‌گیرد و خارجی ‌ها هم بعضاً فقط اجرای کار را بر عهده دارند. نکته مهم آن که در سال‌ های اخیر با انتشار تصاویر صیادان چینی این طور به نظر می‌آمد که کشتی‌ های چینی در حال صید ترال در خلیج فارس هستند اما اکنون مشخص شده که این کشتی ‌ها به اجاره مدیران بازنشسته سازمان شیلات درآمده بودند تا به نام چینی ‌ها و به کام این مدیران کار تمام شود.
 
رئیس سازمان شیلات ایران در نشست خبری در خصوص صید ترال گفت: صید ترال یکی از گونه ‌های مرسوم صیادی در دنیاست و در کشور ما نیز از سالیان گذشته تاکنون ادامه داشته و قرار نیست این شیوه صید در کشور صورت نگیرد.نبی ‌ا... خون ‌میرزایی در مورد صید ترال و پخش فیلم‌هایی مبنی بر جارو کردن ماهی ‌های دیگر دریا گفت: صرفاً پخش فیلم در فضای مجازی نمی ‌تواند دلیل محکمی باشد. برخی از این فیلم‌ ها که ادعا می‌شد به تازگی گرفته شده است مربوط به سه سال پیش بود. اکنون هم هیچ تبعه خارجی از جمله صیاد چینی در کشور نداریم، خارجی‌هایی که در ایران کار می‌کنند تحت عنوان تکنسین، کارگر و یا موارد دیگری هستند که برای صیادان ایرانی کار می‌کنند و مجوز گرفته ‌اند.وی در پاسخ به این سئوال که گفته می ‌شود کشتی ‌های ترال در خارج از محدوده تهیه شده فعالیت می‌کنند و ماهیان را از کف اقیانوس می‌گیرند گفت: سیستمی در سازمان طراحی شده و ما هر لحظه کشتی‌هایی که اقدام به صید می ‌کنند را ردیابی می‌کنیم و هر لحظه می ‌توانیم تشخیص بدهیم در کدام قسمت دریا هستند، بنابراین این گونه اظهارات اساسی منطقی ندارد.
 
خون ‌میرزایی افزود: صید در جنوب کشور توسط ۱۳۴ فروند کشتی انجام می‌شود که البته در سال گذشته ۶۵ فروند کشتی در این زمینه فعال بودند. معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که در سال ۹۸ در روش صید ترال ۳۹ هزار تن آبزی برداشت شده است بیان کرد: طبیعتاً تمام این برداشت با هدف صید فانوس ماهیان بوده ولی از این میزان تنها ۳۱ هزار تن آن فانوس ماهی بوده است و ۸ هزار تن دیگر آبزیان بوده است.
 
این مسئول در خصوص تخلفاتی که در صید ترال صورت می ‌گیرد نیز گفت: کشتی ‌هایی که برای صید ترال اختصاص داده شده در مرحله رفتن به دریا، برگشت و خالی کردن آبزیان، توسط گشت ‌های نظارتی و سامانه ‌های کنترل از راه دور سازمان شیلات رصد می‌شوند و نمی ‌توانند تخلفی صورت دهند.
%
خلیج فارس

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید