کد خبر : ۸۳۴
۲۰ مرداد ۱۳۹۷ ۱۹:۱۵
با آزمایش موفق دستگاه «فوم دوزینگ» ایرانی در منطقه عملیاتی خارگ، بار دیگر مهر تاییدی بر توانمندی صنعتگران و تولیدکنندگان داخلی زده شد.
در راستای صیانت و حفاظت بیشتر از مخازن ذخیره‌سازی نفت‌خام در منطقه عملیاتی خارگ، ضروری است تا سیستم اطفاء حریق مخازن از قابلیت اطمینان و عملکرد بالایی برخوردار شوند.


دستگاه «فوم دوزینگ» ساخته شده توسط یک شرکت ایرانی با حضور مهندس رجب‌خانی، رییس منطقه عملیاتی خارگ و جمعی از مسئولان و کارشناسان، همچنین میهمانانی از شرکت‌های نفتی مستقر در جزیره خارگ، در یک مانور عملیاتی بر روی مخزن شماره 8 مورد آزمایش قرار گرفت که با عملکرد مطلوب، مورد تایید مسئولان منطقه واقع شد.

سیستم فوم دوزینگ ( Foam Dosing System ) با نصب در مسیر شبکه آب آتش‌نشانی با فشار جریان آب این شبکه کار می‌کند. این سیستم در شرایط اضطراری و در صورت قطع جریان برق که منجر به عدم تزریق فوم توسط پمپ‌های برقی و اختلال در عملیات مهار آتش می‌شود، می‌تواند بسیار موثر و نجات‌بخش باشد.


اساس کار این سیستم بر پایه تزریق یک سیال (‌مایع فوم) به یک سیال دیگر (آب) است و به طور کلی از جفت شدن مستقیم یا غیر مستقیم یک هیدروموتور و یک پمپ جابجایی مثبت، تشکیل شده است. انرژی مورد نیاز برای عملکرد سیستم، از جریان آب درون آن برآورده می‌شود و به منبع دیگری برای تامین انرژی نیاز ندارد.

در این تکنولوژی، فشار آب یا تغییرات جریان آب، تاثیر چندانی در نسبت اختلاط ندارد و این نسبت به کلی ثابت است.


گفتنی است، در حال حاضر دو شرکت آلمانی و سوئدی در زمینه ساخت سیستم «فوم دوزینگ» فعالیت می‌کنند که محصول ایرانی از نظر کیفیت در ساخت با نمونه‌هاي خارجی قابل رقابت است و با یک بیستم قیمت مشابه خارجی ارائه می‌شود.

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید