کد خبر : ۷,۶۲۶
۲۵ تیر ۱۳۹۹ ۱۸:۴۵
زنگ خطر بحران آب در جزیره خارگ
خارگ نیوز: کم آبی در جزیره،بحرانی جدی است به طوری که شهرداری خارگ مجبور به هشدار شد.

به گزارش خارگ نیوز، در روزهای اخیر سهمیه ورودی آب به جزیره بصورت محسوسی کاهش یافته است و از اینرو خارگ به دلیل شرایط خاص جغرافیایی وارد یک بحران جدید در آینده نزدیک خواهد شد.

 

یک منبع آگاه در گفتگو با خبرنگار خارگ نیوز اظهار داشت: سهمیه ورودی آب به جزیره که از سد کوثر تامین می شود کاهش یافته است. 

 

در همین راستا عصر امروز شهرداری خارگ در واکنش به کم آبی در خارگ مجبور به اعلام هشدار در این جزیره شده است. باتوجه به نبود متولی آب وفاضلاب در جزیره خارگ، شهرداری متولی آبرسانی به محدوده شهری می باشد.

 

شهرداری جزیره خارگ در اطلاعیه بسیار مهم از اهالی جزیره خواسته که در مصرف آب صرفی جویی بیش از پیش داشته باشند، باتوجه به شرایط پیش رو بحران کمبود آب مصرفی در جزیره جدی است.

واحد آبرسانی شهرداری با توجه به عدم استقرار آبفا در جزیره در طول سالیان گذشته ورای وظایف سازمانی شهرداری به خدمت رسانی در این حوزه پرداخته است .

 

 

براساس این گزارش، تامین آب مصرفی جزیره توسط شرکت پایانه های نفتی ایران می باشد که از طریق یک خط لوله زیر دریایی 30 اینچی به طول 35 کیلومتر از سد کوثر در استان کهگیلویه و بویراحمد تامین می شود.

 

طی بررسی های صورت گرفته توسط خبرنگاران خارگ نیوز، در سال ۹۴ بنا بر گفته مدیر اسبق امور فنی شرکت پایانه های نفتی ایران، با وجود تامین آب مورد نیاز جزیره خارگ از طریق این سد، آب تولید شده از دستگاه های آب شیرین کن و سیستم های تقطیر آب ( MED ) این شرکت فقط جنبه پشتیبانی در تامین آب جزیره خارگ را دارد که با بهره برداری از آن ضریب تامین آب خارگ چهارهزار متر مکعب افزایش یافت.

 

درآوی پور اعتبار پروژه تعمیر و نوسازی دستگاه های آب شیرین کن و سیستم های تقطیر آب را سه میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: اکنون آب شرب جزیره خارگ از طریق خط کوثر تامین می شود که پس از تصفیه آن در شرکت پایانه های نفتی ایران آبی با کیفیت بالا در دسترس شهروندان قرار می گیرد.

 

وی با اشاره به اینکه برای تعمیر دیگ های بخار سیستم تقطیر آب پنج هزار نفر ساعت زمان صرف شده است بیان کرد: هم اکنون روزانه به طور متوسط بین 2600 تا3500 مترمکعب آب مورد نیاز شهروندان خارگ از تاسیسات تصفیه خانه پایانه های نفتی ایران تامین می شود ضمن اینکه بیش از700 مترمکعب از این میزان نیز سهم شرکت نفت فلات قاره ایران منطقه خارگ است.

 

باتوجه به شرایط به نظر می رسد، مردم صرفه جویی بیش از پیش در مصرف آب را باتوجه به شرایط حاد کرونایی در استان بوشهر مد نظر قرار دهند، همچنین به نظر می رسد باتوجه به زمان بندی از پیش تعریف شده توسط شرکت پایانه های نفتی ایران و شهرداری خارگ تعمییرات اساسی در تاسیسات آب و تقسیم در این جزیره صورت گرفته و مشکل در حوزه زیر ساخت آب مصرفی جزیره وجود ندارد، در پایان انتظاری می رود مسولان ارشد استان با مد نظر قرار دادن شرایط خاص جغرافیایی خارگ اقدام مناسب در تامین آب مصرفی جزیره در دستور کار خود قرار دهند.

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید