کد خبر : ۵۶,۷۳۰
۱۵ بهمن ۱۴۰۱ ۱۱:۴۰
در هفته گذشته فوج لرزه‌ها در خوی ادامه داشت، چرا که بر اساس داده‌های ۲۶ ساله این استان لرزه‌خیز، در این بازه زمانی ۴۸۰۳ زمینلرزه رخ داده است که از این تعداد ۴۱۱۹ زلزله بزرگتری از ۳ بوده است. علاوه بر آن بندرعباس استان هرمزگان با زلزله‌ای به بزرگای ۳ لرزید.

در هفته گذشته، خوی در استان آذربایجان غربی شاهد فوج لرزه‌های دیگری بوده است که بزرگترین آنها ۵.۹ بوده است. 

بر اساس اعلام موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، ایالت لرزه‌خیز البرز-آذربایجان پهنه‌ای لرزه‌خیز است که بخش‌های شمال و شمال غربی ایران را در بر می‌گیرد؛ به گونه‌ای که تاکنون گسل بزرگ و فعالی به طور اخص در این منطقه معرفی نشده است، اما گسلی با روند شمال غربی-جنوب-شرقی از شهرستان خوی عبور می‌کند که حرکت گسلی امتداد لغز را بروز داده است.

بررسی زمینلرزه‌های دوره دستگاهی ۱۲۰ سال اخیر نشان می‌دهد، استان آذربایجان غربی شاهد وقوع زمینلرزه‌های متعددی بوده است و در این دوره می‌توان به زمینلرزه‌های مخربی چون زمینلرزه ۱۷ اردیبهشت سال ۱۳۰۹ سلماس به بزرگای ۷.۲ و زمینلرزه ۳ آذر سال ۱۳۵۵ چالدران-مرادیه در مرز ایران و ترکیه اشاره کرد.

همچنین آمارها نشان می‌دهد که از سال ۱۳۷۵ تاکنون ۴۷۰۳ زمینلرزه در استان آذربایجان غربی به ثبت رسیده است که مهمترین آن دو زلزله به بزرگای ۵.۹ و ۵.۷ "قطور" در ۴ اسفند ۱۳۹۸ و زمینلرزه‌های ۵.۴ و ۵.۴ و ۵.۹ خوی است.

آمار زمینلرزه‌های ثبت شده استان آذربایجان غربی از سال ۱۳۷۵ تا ۱۰ بهمن ۱۴۰۱

بندرعباس با زلزله‌ای به بزرگای ۳ لرزید/وضعیت لرزه‌خیزی استان آذربایجان غربی در مدت ۲۶ سال اخیر

داده‌های تاریخی نیز نشان می‌دهد که مهمترین زمینلرزه تاریخی استان آذربایجان غربی، زمنیلرزه سال ۱۸۴۱ میلادی (۱۲۲۰ ه.ش) با بزرگای تقریبی ۶.۱ حوالی "شوط" و زمینلرزه ۱۸۳۷ میلادی برابر ۱۲۱۶ ه.ش با بزرگای تقریبی ۶ در حوالی سلماس است.

موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران کار ثبت و تعیین محل زمینلرزه‌ها را از سال ۱۳۳۷ با احداث اولین استگاه لرزه نگاری در تهران را آغاز کرد و هم اکنون در استان آذربایجان غربی ۵ ایستگاه لرزه نگاری فعال دارد.

با توجه به لرزه خیزی استان آذربایجان غربی، رصد مناسب فعالیت لرزه‌ای گسل‌های مناطق پرخطر استان برای پیش آگاهی عمومی و انجام مطلوب‌تر اقدامات آمادگی، مقابله و پیشگیری در حوزه مدیریت بحران زلزله، امری ضروری و اجتناب ناپذیر است.

بر اساس بررسی‌های انجام شده توسط مرکز لرزه نگاری کشوری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران و در راستای اجرای بند "ب" ماده ۴ قانون مدیریت بحران کشور مصوب سال ۱۳۹۸ و در قالب برنامه توسعه استانی ایستگاه‌های لرزه نگاری، برنامه‌ای برای احداث ۱۰ ایستگاه لرزه نگاری در استان تدوین شده است و مقرر شد در ابتدا در طی یک دوره دو ساله نسبت به راه اندازی ئ بهره برداری حداقل ۶ ایستگاه لرزه نگاری دایمی در مناطق پرخطر استان چون ارومیه، مهاباد، سلماس، سردشت، شاهین دژ و زرآباد به مرکزیت ارومیه اقدام شود.

در هفته گذشته همچنین بشرویه استان خراسان جنوبی با زمینلرزه‌ای به بزرگای ۳.۹ و افوس استان اصفهان با زمینلرزه‌ای به بزرگای ۳.۳ و بندر عباس استان هرمزگان زلزله ای به بزرگای ۳ لرزیدند. جزئیات زلزله های هفته گذشته به این شرح است:

شنبه ۸ بهمن

در خوی استان آذربایجان غربی زلزله‌ای به بزرگای ۵.۹ رخ داد.

یکشنبه ۹ بهمن

در خوی استان آذربایجان غربی دو زلزله ۲.۵، ۲.۶، ۲.۹، ۳.۷ در عمق ۶ کیلومتری، ۴ در عمق ۵ کیلومتری، ۴.۵ در عمق ۱۲ کیلومتری را تجربه کرده است.

دوشنبه ۱۰ بهمن

در خوی استان آذربایجان غربی سه زلزله ۲.۵، ۲.۶، دو زلزله ۲.۷، ۲.۸، سه زلزله ۲.۹، دو زلزله به بزرگای ۳.۸ در عمق ۸ کیلومتری به ثبت رسید.

در عسلویه استان بوشهر زلزله ۲.۸، لیکک استان کهگیلویه و بویراحمد زلزله ۲.۹، علی آباد استان گلستان زلزله ۲.۸، بازرگان استان آذربایجان غربی دو زلزله ۲.۹، چرام استان کهگیلویه و بویراحمد زلزله ۲.۸،  گزنگ استان مازندران زلزله ۲.۷ رخ داد.

بشرویه استان خراسان جنوبی با زمینلرزه‌ای به بزرگای ۳.۹ در عمق ۸ کیلومتری لرزید و کانون آن در ۲۹ کیلومتری بشرویه، ۳۷ کیلومتری ارسک و ۴۶ کیلومتری طبس این استان گزارش شد.

افوس استان اصفهان با زمینلرزه‌ای به بزرگای ۳.۳ در عمق ۱۰ کیلومتری لرزید و کانون آن در ۳۳ کیلومتری افوس و ۳۸ کیلومتری فریدون شهر استان اصفهان و ۳۸ کیلومتری الیگودرز استان لرستان گزارش شد.

سه‌شنبه ۱۱ بهمن

در خوی استان آذربایجان رخداد دو زلزله ۲.۵، ۲.۷، ۲.۸، ۲.۹، ۳.۷ در عمق ۶ کیلومتری گزارش شد.

در چکنه استان خراسان رضوی زلزله ۲.۸، بسطام استان سمنان زلزله ۲.۵ رخ داد.

دهشت استان کهگیلویه و بویراحمد با زلزله‌ای به بزرگای ۳.۴ در عمق ۸ کیلومتری لرزید و کانون آن در ۳ کیلومتری دهدشت،۱۷ کیلومتری چرام و ۲۴ کیلومتری لنده این استان گزارش شد.

چهارشنبه ۱۲ بهمن

در خوی استان آذربایجان غربی با دو زلزله ۲.۹، ۳.۱ در عمق ۸ کیلومتری، ۳.۱ در عمق ۸ کیلومتری،  ۳.۲ در عمق ۵ کیلومتری، ۳.۳ در عمق ۹ کیلومتری لرزید.

در بجستان استان خراسان رضوی زلزله ۲.۶، قوچان استان خراسان رضوی زلزله ۲.۸، قطور استان آذربایجان غربی زلزله ۲.۷ گزارش شد.

کلات استان خراسان رضوی با زلزله‌ای به بزرگای ۳.۷ در عمق ۶ کیلومتری لرزید و رومرکز این رخداد لرزه‌ای در۲۰  کیلومتری کلات، ۳۶  کیلومتری شهرزو و ۴۲ کیلومتری حسن آباد لائین نو این استان بوده است.

طبس استان خراسان جنوبی با زلزله‌ای به بزرگای ۳ در عمق ۹ کیلومتری لرزید و کانون رومرکز این رخداد لرزه‌ای در ۲۳ کیلومتری طبس، ۴۳ کیلومتری ارسک و ۴۷ کیلومتری بشرویه این استان بوده است.

پنج شنبه ۱۳ بهمن

در دیهوک استان خراسان جنوبی زلزله ۲.۶ و در راور استان کرمان زلزله ۲.۹، رخ داد.

خوی استان آذربایجان غربی با دو زلزله به بزرگای ۳.۱ در عمق ۸ کیلومتری به ثبت رسید.

جمعه ۱۴ بهمن

بندرعباس استان هرمزگان زلزله‌ای به بزرگای ۳ در عمق ۷ کیلومتری را تجربه کرد و کانون آن در ۲۰ کیلومتری بندرعباس، ۴۰ کیلومتری قلعه قاضی و ۴۲ کیلومتری درگهان این استان بوده است.

گمیش تپه استان گلستان زلزله ۲.۹ رخ داد.


 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید