کد خبر : ۴۷,۷۵۶
۲۹ تیر ۱۴۰۱ ۰۰:۵۳
راه‌های گسترش کتابخوانی در کودکان/ ‏نقش مطالعه در تربیت نسل نو جزیره
خارگ نیوز: کارشناسان اعتقاد دارند که خانواده نقش بسزایی در توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی دارد چرا که تحقیقات نشان می‌دهد کودکان از رفتار والدین الگوبرداری می‌کنند.
به گزارش خارگ نیوز،کارشناسان اعتقاد دارند که یکی از مهم‌ترین و مؤثرترین دوران زندگی آدمی، کودکی است. دورانی که شخصیت پایه‌ریزی و شکل می‌گیرد. در این دوران خواندن نخستین سنگ پایه زندگی اجتماعی کودک است.
 
با خواندن کتاب و گفتگو پیرامون آن، کودک تجربیاتی کسب می‌کند. او یاد می‌گیرد چگونه سخن بگوید، چگونه نظرش را بیان کند، چگونه به نظر دیگران احترام بگذارد و چگونه بنویسد. ذهن کودک انباشته از مجموعه‌ای از سوالات و ندانسته‌ها است که برای پاسخ به آن‌ها بزرگ‌ترین منبع اطلاعاتی که برای خود در نظر می‌گیرد خانواده است پس پایه گذاری این امر یعنی آشنایی با کتاب خوانی در ذهن کودک از همان ابتدا بسیار ساده و مؤثر به نظر می‌رسد.
 
خانواده به عنوان نهاد اولیه تعلیم و تربیت، نقش بسیار تأثیر گذاری در رویکرد کودکان به مطالعه دارد، به گونه‌ای که نقش والدین و به خصوص مادر به لحاظ برخورد و ارتباط بیشتر با کودک در تقویت عادت مطالعه و ترویج کتابخوانی بی‌بدیل است.

 

 فرزندانمان مسلماً با داشتن مهارت ارتباطی خوب و تشویق و تمجیدهای مکرر از سمت دیگران دارای قدرتی به نام اعتماد به نفس می‌شوند.

 

 فرزندان ما با مطالعه منظم به سلاح دیگری به نام قدرت حل مسئله هم دست می‌یابند که بسیار مهم است، آنها می‌آموزند ذهنشان تک بعدی پرورش پیدا نکند و برای هر چالشی در زندگیشان بر اساس داستان‌های متفاوتی که خوانده‌اند راه‌حلی جدید پیدا کنند. همچنین فرزندانمان با خواندن کتاب و داستان‌های متفاوت به این باور می‌رسند که مسیر زندگی هم پستی دارد و هم بلندی و اگر روزگاری به سختی‌ها برخوردند جا نزنند و امید و تلاش را سرلوحه کار خود قرار دهند.

 

وقتی فرزندان پیکره رفتار و گفتار پدر و مادر خود را می‌بینند از آنها الگو برداری می‌کنند پس مهمترین و اولین قاعده برای آنکه فرزندان کتاب‌خوان داشته باشیم، این است که خود الگوی مضاعفی باشیم.

 

در نهایت باید گفت کودکان را باید از ابتدا با کتاب آشنا کرد برای مثال می‌توان از هدیه دادن به مناسبت‌های مختلف مانند روز کودک، روز دختر، عید غدیر و نوروز و… آغاز کرد و فرهنگ ارزش قائل شدن برای کتاب در اندازه‌ای که بتوان آن را هدیه داد را در بین کودکان ارتقا بخشید سپس کودکان را به مطالعه ترغیب کرد، نباید فراموش کرد که بچه‌ها از والدین الگو می‌گیرند.

 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید