کد خبر : ۱۷,۰۸۲
۲۱ آذر ۱۳۹۹ ۱۷:۳۵
۴۵۰۰ میلیارد تومان برای پروژه‌های سدسازی استان بوشهر سرمایه‌گذاری می‌شود
خارگ نیوز: مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر از اجرای ۹ پروژه سد در نقاط مختلف مختلف استان خبر دادو گفت: برای اجرای این پروژه‌ها ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری می‌شود که تاکنون ۳ سد آن وارد مدار بهره‌برداری شده است.
به گزارش خارگ نیوز، علی محمدی با بیان اینکه میانگین بارش باران در سال در استان بوشهر 256 میلیمتر است اظهار داشت: از آغاز فصل پاییز تاکنون 141 میلیمتر بارش باران در استان ثبت شده که 55 درصد میانگین بارش سالانه محقق شده است.
 
وی، از جاری شدن 345 میلیون مترمکعب روان آب در بارندگی‌های فصل پاییز در استان بوشهر خبر داد و بیان کرد: از این میزان روان آب 210 میلیون متر مکعب آن مربوط به بارش 16 آذر بوده که 70 میلیون مترمکعب آن ذخیره شد.
 
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر با اشاره به ذخیره سازی 60 میلیون مترمکعب روان آب در سد رئیسعلی دلواری گفت: از سال 1385 که سد رئیسعلی دلواری افتتاح شده این میزان حجم روان آب که پاییز امسال به میزان 146 میلیون متر مکعب ذخیره شده  استحصال نکرده است.
 
محمدی، حجم ذخیره آب در سد رئیسعلی دلواری در 16 آذر را 1840 مترمکعب در ثانیه دانست و بیان کرد: آبهای روان در بارش‌های این هفته در رودخانه‌های میان حوضه‌ای استان بوشهر 740 مترمکعب و ایستگاه حله 3 هزار و 50 مترمکعب در ثانیه بوده است.
 
وی، با بیان اینکه اگر سدها، آبهای روان در بارش باران این هفته کنترل نمی‌کردند خسارت‌های فراوانی وارد می‌شود خاطر نشان کرد: سد دالکی که در حال ساخت است در بارندگی اخیر در کنترل سیلاب بسیار تاثیرگذار بود و پیک سیلاب را از 1900 مترمکعب برثانیه به 1100 مترمکعب کاهش داد و وارد رودخانه دالکی کرد.
 
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر سد تنگ‌ارم را یکی دیگر از سدهای استان بوشهر دانست و تصریح کرد: حجم مخزن این سد که 4.2 میلیون مترمکعب است در بارندگی اخیر، سرریز شد  و آب مورد نیاز این منطقه تا سال آینده تامین کرد.
 
محمدی، سد را نماد توسعه و پیشرفت دانست و با بیان اینکه در استان بوشهر تنها یک سد فعال بود تصریح کرد: در حال حاضر 9 سد که قابلیت ذخیره‌سازی روان‌آبهای ناشی از بارندگی دارند  در حال ساخت و یا در مرحله یهره‌برداری است.
 
وی از افتتاح 3 سد تنگ‌ارم، سنا و قیزقلعه خبر داد و بیان کرد:  با افتتاح این سدها نقش مهمی در کنترل، ذخیره سازی آبهای روان و تامین آب مورد نیاز مناطق دارد.
 
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر پیشرفت سد دالکی را 30 درصد دانست و خاطر نشان کرد: سد خاییز امسال به مرحله آبگیری و بهره‌برداری می‌رسد و سدهای باغان، دشت پلنگ، اخند و کلمه در نقاط مختلف در حال اجرا است.
 
محمدی، بیان کرد: علاوه بر پروژه‌های یاد شده برخی سدها برای کنترل سیلاب و تقویت سفره‌های آب زیرزمینی در نقاط مختلف از جمله شبانکاره در حال اجرا است که امسال افتتاح می‌شود.
 
وی، پیشرفت سد آب‌پا را 50 درصد دانست و افزود: این سد در جریان بارندگی اخیر سرریز شد و ضمن کنترل سیلاب‌ها، آب کنترل شده وارد دره آردو برازجان کرد.
 
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر میزان سرمایه‌گذاری  اجرای سدهای در حال ساخت در استان را 4 هزار و 500 میلیارد تومان دانست و افزود: علاوه بر آن پروژه‌های مختلفی برای ارتقاء شبکه‌ها، اصلاح آبیاری در بخش کشاورزی،  اجرای شیوه‌های نوین و بهسازی کانال‌های آبرسان با اعتبار 250 میلیارد تومان در حال اجرا است.
 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید