کد خبر : ۱۶۹
۱۶ مرداد ۱۳۹۸ ۱۹:۲۳
ماجرای دروغه، دروغه در خارگ چه بود
خارگ نیوز: مدیر مسئول هفته نامه جنوب امروز: یکی از جالب ترین خاطرات سال 78 که آقای خاتمی به استان سفر کرده بودند در سفر به جزیره خارگ می گوید.
به گزارش خارگ نیوز، هفدهم مرداد ماه سال 1377، محمود صارمی خبرنگار خبرگزاریِ جمهوری اسلامی، به همراه هشت نفر از اعضای کنسولگری ایران در مزار شریف افغانستان به دست گروهک تروریستی طالبان به شهادت رسید. به همین مناسبت، شورای فرهنگ عمومی، هفدهم مرداد ماه هر سال را به عنوان «روز خبرنگار» نامگذاری کرد. به همین مناسبت به سراغ تعدادی از خبرنگاران و اصحاب پرتلاش و زحمتکش رسانه استان بوشهر رفتیم تا با طرح چند سئوال کوتاه ضمن گرامی داشت روز خبرنگار، قدردان زحمات آنها باشیم. گفتگوی ما را با سید حسین جعفری مدیر مسئول هفته نامه جنوب امروز بخوانید:

- با سلام و تبریک روز خبرنگار، چه شد که خبرنگار شدید؟
سال 71_72 همزمان با انتشار روزنامه همشهری بر اساس علاقه ای که به روزنامه نگاری و خبرنگاری داشتم به عنوان خبرنگار رسمی روزنامه همشهری کار خود را شروع کردم. در همان سال آقای شهولی که معلم بود از طرف محمد دادفر پیگیر انتشارهفته نامه آئینه جنوب بود که چند جلسه با او برگزار کردیم که چه صفحاتی و چه مطالب و عنوان هایی داشته باشیم.

- خاطره‌ای از روزهای آغازین خبرنگاری‌ اگر دارید بیان بفرمایید.
آن زمان هنوز نشریات محلی کار خود را‌ آغاز‌ نکرده بودند یادم هست در همان سال سفر اول آیت الله هاشمی رفسنجانی بعنوان رئیس جمهور به استان بوشهر حدود 18 ویژه نامه همشهری و در سال 74 سفر یک هفته ای ناطق نوری رئیس مجلس وقت و از کاندیداهای ریاست جمهوری، 15 ویژه نامه همشهری چاپ کردیم.

- اگر به عقب برگردید باز هم خبرنگاری را انتخاب می‌کنید؟
در آن سال ها خبرنگاری انگیزه مالی نداشت بلکه علاقه و عشق به کار ژورنالیستی باعث کشیده شدن افراد به سمت این حرفه بود نه مسایل مالی و پولی گرچه صورت خود را با سیلی سرخ نگه می داشتیم که هنوز هم ادامه دارد آن زمان دوران رشد و توسعه مطبوعات بود و اگر باز هم به گذشته برگردم مجددهمان خبرنگاری را انتخاب میکردم.

- یکی از تلخ ترین و شیرین ترین خاطرات خبرنگاری اتان؟
یکی از خاطرات تلخ آن زمان توهین سیدکمال الدین شهریاری نماینده وقت دشتی و تنگستان به مردم برازجان بود، آن زمان قرار بود یادبود فایز دشتستانی در برازجان برگزار شود و روزنامه کیهان که در آن زمان سیدقاسم یاحسینی سرپرست آن در استان بود خبر برگزاری قریب الوقوع این یادبود را منتشر کرده بود و آقای شهریاری در جواب این خبر نامه ای به سرپرست کیهان نوشته بود و مدعی شده بود که: « تا آن جا که من می دانم فایز اهل دشتی بوده و هیچ ربطی به دشتستان ندارد و برازجان همیشه کاهو و تربچه اش معروف بوده نه شعر و شاعری و فایز یک بار هم گذرش به برازجان نیفتاده است» حجم سنگینی از اعتراض به این توهین در استان راه افتاد که همزمان با نمایندگی آقای رازقی در برازجان بود و متاسفانه عکس العمل مناسبی از سوی رازقی نشان داده نشد و تنها به عذرخواهی رازقی از مردم برازجان ختم شد، ولی دکتر سیدمحمدمهدی جعفری در جواب شهریاری، در یک نامه مفصل که با آیه «ویل للمطففین - ای وای بر کم فروشان» آغاز و در ادامه آمده بود که: «کسانی که در مقام پیمانکاری مخابرات بوشهر از نوک بینی خود جلوتر را نمی بینند نمی دانند که با آمدن اسلام دیگر فخرفروشی آدم ها به ایل و قبیله جای خود را به تقوای افراد داده و مبنای ارزش انسان ها تقوا قرار گرفته است و افتخار به قوم و قبیله و حتی شمردن مردگان دیگر جایگاهی ندارد ضمن اینکه در زمان های گذشته دشتی قسمتی از دشتستان بوده و محوریت همه استان دشتستان بزرگ بوده و اینکه این افراد چهره ملی هستند و اگر قرار به این باشد گرامیداشت فردوسی که مشهدی بوده در تهران و با مراکز استان ها زیر سوال است و یا نکوداشت حافظ در تهران هم اشکال دارد»
ولی بعد از سال 77 رشد کمی و کیفی مطبوعات در سراسر کشور ازجمله استان بوشهر در دوران اصلاحات اتفاق افتاد. و یکی از جالب ترین خاطرات سال 78 که آقای خاتمی به استان سفر کرده بودند در سفر به جزیره خارک در آن زمان بخشدار وقت خارگ آقای نادری فرماندار فعلی دشتی بود که هنگام سخنرانی در خصوص عملکرد بخشداری در بین مسئولین و مردم جزیره، گفت: «مردم جزیره خارگ از امکانات شرکت نفت به ویژه بیمارستان نفت استفاده می کنند مردم بومی خارگ 3 بار گفتند دروغه و جناب خاتمی کاغذ را از بخشدار گرفت و گفتند دیگر بس است ادامه ندهید کافی است»

- به نظر شما مهمترین مشکل خبرنگاران استان بوشهر چیست؟
به نظر بزرگترین مشکل خبرنگاران استان این است که روزنامه ها به روزی نامه تبدیل شده اند.

- با توجه به اینکه خبرنگاران و روابط عمومی های هر دستگاه اجرایی بیشترین تعامل و ارتباط را با همدیگر دارند چه پیشنهادی برای روابط عمومی های دستگاه های اجرایی دارید؟
روابط عمومی ادارات به عنوان چشم و چراغ سازمان ها باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرند و به آن‌ها اختیارات بیشتری داده شود نه به عنوان کار چندم یک کارمند باشد تا بتوانند وظایف خود را به نحو بهتری انجام دهند.

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید