کد خبر : ۱۶,۰۲۸
۱۱ آذر ۱۳۹۹ ۱۲:۰۷
خارگ نیوز: سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: دولت طرح مجلس مبنی بر اقدام راهبردی برای لغو تحریم را ضروری و مفید نمی‌داند و معتقد است با این طرح حقوق ملت محقق نخواهد شد.
به گزارش خارگ نیوز، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه صبح امروز (سه‌شنبه) در نشست خبری اظهار کرد: شهید فخری‌زاده اسوه‌، نشانه‌ای و چراغ راهنمایی برای فرزندان ایران اسلامی خواهد بود و این را باید بدانیم خون شهید زاینده است.
 
وی به رویدادهای دیپلماتیک هفته اخیر اشاره کرد و گفت: ۵ آذر یک سفر کوتاهی به افغانستان داشتم و علاوه بر ملاقات‌های رسمی، دیدارهایی با اصحاب اندیشه داشتیم و با گروه‌های مرجع صحبت‌هایی داشتیم. در حوزه مسائل فرهنگی یک رابطه راهبردی انجام نمی‌شود مگر اینکه یک پیوست فرهنگی و مردمی وجود داشته باشد.
 
خطیب‌زاده ادامه داد: ۵ آذر تبادل زندانیان را داشتیم و ۳ تن از زندانیان ایرانی با یک زندانی استرالیایی مبادله شدند و این تبادل در تهران پس از تشریفات قانونی انجام گرفت.
 
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: بعد از شهادت محسن فخری زاده تعداد بسیاری از کشورها این اقدام را محکوم کردند و با آقای ظریف تماس داشتند. مقامات افغانستان، سوریه، عمان، عراق، جمهوری آذربایجان، افغانستان، کویت و دفتر سیاسی حماس تماس‌هایی را گرفتند و در تمامی این تماس‌ها این ترور محکوم شد.
 
وی در ادامه، درباره ادعای یک روزنامه عربی در خصوص حضور یک پهپاد اسرائیل در عملیات تروریستی و ترور شهید فخری‌زاده گفت: مراجع امنیتی و نظامی باید در این باره اظهار نظر کنند، البته سناریوهای هالیوودی زیاد در این خصوص گفته شده است. تاکید دارم کارزار اطلاعاتی که از آلبانی، اسرائیل و واشنگتن شروع شده، نباید موجب سردرگمی ما شود.
 
سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص محکومیت‌های ترور شهید فخری‌زاده گفت: در شهادت دکتر فخری‌زاده حجم بالایی از محکومیت‌ها را از کشورهای مختلف در حوزه‌های جغرافیایی منطقه دریافت کردیم. در خلیج فارس به جز یک کشور همه این اقدام را محکوم کردند و برخی با عبارات و تعابیر تندی این اقدام را محکوم کردند همچنین در شرق، غرب و شمال این اقدام محکوم شد.
 
خطیب‌زاده ادامه داد: همانطور که آقای ظریف توئیت کرد، از مدعیان حقوق بشر انتظار می‌رفت محکم‌تر این جنایت را محکوم کنند اما بخشی از این داستان، به سیاست‌های آنها برمی‌گشت و ضمن آنکه نمی‌توانستند محکوم نکنند، دعوت کردن ایران به خویشتنداری، عبارتی کمتر از انتظار ماست.
 
وی در خصوص واکنش کشورهای عربی به ترور شهید فخری‌زاده نیز اظهار داشت: در میان کشورهای عربی تنها یک کشور موضع‌گیری نکرد و مابقی کشورهای پیرامونی و شش کشور عربی خلیج فارس، موضع‌گیری کرده‌اند. آن یک کشور هم باید در سیاست‌های خود تجدیدنظر کند.
 
سخنگوی وزارت خارجه درباره سفر وزیر امور خارجه آمریکا به منطقه گفت: ما یک سفر پر از هراس و اضطراب از سوی پمپئو به منطقه داشتیم. سراسیمگی وزیر خارجه ورشکسته رژیم ترامپ معلوم است به خاطر چیست. این هراس به خاطر شکست بزرگی تاریخی در آمریکا است. آنها هر چه داشتند در سبد فشار علیه ملت ایران گذاشتند اما به نتیجه نرسیدند، آنها می‌خواهند مسیر را برگردند اما اگر رد پایی پیدا شود، هم آمران و هم عاملان مجازت خواهند شد.
 
خطیب زاده درخصوص طرح مجلس مبنی بر «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها»، گفت: تردید و شکی نداریم که نمایندگان مجلس به دنبال احقاق حقوق ملت هستند. مجلس عصاره ملت است و تردیدی نداریم به دنبال حفاظت از حقوق ملت ایران است اما درباره این طرح، دولت نظرات خود را بیان کرده و تاکید داشته که موافق این طرح نیست. دولت گفته این طرح ضروری و مفید نیست و معلوم نیست حقوق ملت محقق شود.
 
وی افزود: متأسفانه نظرات ما منعکس نشده است و مجلس مسیر دیگری را طی کرده است. امیدواریم نظرات کارشناسی وزارت خارجه لحاظ شود.
 
سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه برخی کژی‌ها و کاستی‌ها در فضای عمومی و رسانه‌ای گفته وجود داشته است، گفت: وزارت خارجه باید پاسبان حقوق ملت باشد و نمی‌تواند وارد این فضا شود چراکه ممکن است موجب سو استفاده خارجی گردد. وقتی آن افراد مشغول گفتن این موارد نادرست هستند، وقتی آنها در صدا و سیما و رسانه‌ها مشغول گفتن این حرف‌ها هستند، فرزندان این ملت در سخت‌ترین جبهه در حال مبارزه برای حفاظت از منافع ایران هستند.
 
خطیب زاده گفت: وقتی در خصوص ترور شهید فخری‌زاده این حرف‌ها گفته می‌شد، سفرا و دیپلمات‌ها مشغول به فعالیت بودند و بالاترین سطح محکومیت‌ها را داشتیم، از جنوب آفریقا تا شمال اروپا تا آسیای مرکزی این ترور محکوم شد. اجازه دهید وزارت خارجه در مباحث داخلی سکوت کند. اگر روزی این منع برداشته شود، مواردی گفته می‌شود که بسیار مهم است.
 
وی تصریح کرد: ایرانیان همیشه دوست همدیگر بوده‌ایم، ما ملت پر تاریخ و پر حکمتی هستیم. ملتی هستیم که بزرگان ما راه را گفته‌اند. باید دوست را از دشمن تشخیص دهیم. ایرانی واحد، متحد و یک صدا در سیاست خارجی صحبت کرده و بازهم صحبت می‌کند.
 
سخنگوی وزارت امور خارجه درباره مسائل مطرح شده از سوی برخی نمایندگان مجلس عراق درباره عدم همکاری مناسب دولت عراق در خصوص پرونده شهادت سردار سلیمانی گفت: این پرونده در اولویت پیگیری ما بوده است. دولت عراق نسبت به این موضوع مسئولیت قطعی دارد. سردار سلیمانی مهمان آنها بوده و به دعوت آنها به عراق سفر کرده بود. ایشان در خاک عراق به شهادت رسیده است. پیگیری‌های لازم را داشتیم ولی لازم نبوده و بازهم ادامه خواهیم داد.
 
خطیب زاده در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درباره اقدامات صورت گرفته از سوی وزارت امور خارجه بعد از ترور شهید فخری زاده گفت: وزارت امور خارجه به محض این اتفاق، بیانیه‌ای صادر و محکوم کرد و آقای ظریف یک ساعت بعد از شهادت شهید فخری زاده توئیت کرد و مسئولیت این ترور را برعهده اسرائیل دانست، همچنین در نیویورک نامه ما به سازمان ملل تحویل شد و در بسیاری از پایتخت‌ها سفرای ما ماجرا و ابعاد آن و اقدام ددمنشانه رژیم صهیونیستی را به اطلاع پایتخت‌ها رساندند.
 
وی ادامه داد: حجم بالایی از کار با اولویت‌های بسیار زیاد انجام شد و ظریف به چندین زبان توئیت کرد. دولت غاصب صهیونیستی در این ترور در مظان اول بوده و قرائن و شواهد در این خصوص عنوان شده است.
 
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا خبر برخی رسانه‌های عراقی در خصوص شهادت یکی از سرداران سپاه پاسداران در مرز عراق و سوریه بر اثر یک حمله پهپادی صحت دارد؟، گفت: ما گزارشی از این موضوع نشنیدیم و بیشتر خبرسازی به نظر می‌آید. سخنگوی ستاد کل نیروهای مسلح باید در این خصوص صحبت کند. هنوز خبری به صورت موثق در این ارتباط دریافت نکردیم.
 
خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی درخصوص حکم ۲۰ سال زندان برای اسدالله اسدی دیپلمات ایرانی در بلژیک، گفت: آقای اسدی قربانی یک توطئه شد که یک سر آن گروهک منافقین و یک سر دیگرش همین کمپین ایران است. ما با جدیت و قوت مسیر خودمان را ادامه می‌دهیم تا از منافع تک تک شهروندان ایرانی بویژه آقای اسدی، به دلیل مصونیت‌هایی که داشتند و این مصونیت‌ها توسط چند دولت اروپایی نقض شده است، حراست کنیم.
 
سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین درخصوص بدهی کره جنوبی به ایران، گفت: یک بدهی تاریخی برای کره جنوبی به ملت ایران باقی ماند. موارد جزئی که در حال اتفاق است به هیچ وجهی قابل قبول نیست. تحریم‌های فراقانونی و فراسرزمینی ایالات متحده هیچ بهانه‌ای نیست که کره جنوبی در طرف اشتباه تاریخ کنار انهایی قرار بگیرد که فشار حداکثری به ملت ایران آوردند.

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید